przegladkoninski.pl

To w Wąsoszach pod koniec lat 70-tych doktor Piotr Janaszek po raz pierwszy poprowadził kolonie dla dzieci z niepełnosprawnością. Teraz powstanie tam Osada Janaszkowo, czyli nowy ośrodek Fundacji „Podaj Dalej” noszącej jego imię. W tym miejscu odbył się również przedpremierowy pokaz filmu „Doktor Piotr” autorstwa Zdzisława Siwika. Nie brakowało wzruszeń i oczywiście wspomnień o tym znanym konińskim lekarzu, który zginął w wypadku samochodowym w grudniu 1998 roku.

W filmie o Piotrze Janaszku – lekarzu ortopedzie i propagatorze powszechnej, nowoczesnej rehabilitacji osób niepełnosprawnych w Polsce, twórcy Fundacji Mielnica opowiadają przyjaciele, uczestnicy obozów w Mielnicy i ludzie, z którymi współpracował. W dokumencie wykorzystano również fragmenty felietonów Piotra Janaszka.

Reżyserem i scenarzystą dokumentu jest Zdzisław Siwik, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, zdobywca wielu nagród filmowych i fotograficznych. Film powstał dzięki wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach projektu „Ikony Wielkopolski” oraz Konińskiej Fundacji Kultury.

przegląd

Na pokaz przedpremierowy wybrano Wąsosze, gdzie doktor Piotr pod koniec lat 70-tych organizował pierwsze w Polsce obozy rehabilitacyjne dla dzieci i młodzieży.
– To takie trochę metafizyczne, że ten pierwszy publiczny pokaz jest właśnie w tym miejscu – mówił Zdzisław Siwik.

Ze wzruszeniem o swoim tacie opowiadała Zuzanna Janaszek-Maciaszek, prezes Fundacji „Podaj Dalej”.
– Bardzo się cieszę, że Zdzisław Siwik podjął się takiej trudnej pracy przeszukania przeróżnych archiwów, by odnaleźć materiały dokumentalne, które dotyczą mojego taty – mówiła. – Ten film oddaje trochę te stare czasy, bo to są lata 70-te i 80-te. Pokazuje też takie początki, kiedy tato zaczynał swoją działalność, kiedy było mu bardzo trudno, kiedy tak naprawdę powstawało coś z niczego. Ta jego filozofia nam towarzyszy. On się nigdy nie poddawał. Zawsze wierzył w ludzi, zawsze potrafił ich zapraszać do pomagania i zarażać ich swoimi pomysłami.

Zuzanna Janaszek-Maciaszek powiedziała też o historii, która zatoczyła koło. To właśnie w Wąsoszach powstanie teraz Osada Janaszkowo, czyli nowy ośrodek Fundacji „Podaj Dalej”.
– Mamy już tutaj wielu przyjaciół. Przez ten rok, odkąd dysponujemy tym obiektem, pracujemy bardzo intensywnie, żeby zdobyć pieniądze na generalny remont. Wymaga on wielu nakładów, więc to nie jest tak, że od razu wjedziemy tutaj koparkami. Przez cały czas pracujemy nad tym, żeby jak najszybciej uruchomić tutaj ośrodek – albo od razu w całości, albo etapami. Trzymajcie proszę za nas mocno kciuki. Wśród osób, które nas wspierają jest bardzo wielu darczyńców indywidualnych, firmy, Lasy Państwowe – mówiła córka doktora Piotra Janaszka.

Początkowo pokaz planowano zorganizować w plenerze, jednak nie pozwoliła na to pogoda. Widzie przenieśli się więc do budynku. Przed ekranem usiedli podopieczni Fundacji „Podaj Dalej”, nie zabrakło burmistrza Ślesina Mariusza Zaborowskiego i innych przedstawicieli samorządu oraz społeczności lokalnej Wąsosz.

Źródło: Marcin Szafrański – Przegląd Koniński

slesinInformacjeprzegladkoninski.pl To w Wąsoszach pod koniec lat 70-tych doktor Piotr Janaszek po raz pierwszy poprowadził kolonie dla dzieci z niepełnosprawnością. Teraz powstanie tam Osada Janaszkowo, czyli nowy ośrodek Fundacji „Podaj Dalej” noszącej jego imię. W tym miejscu odbył się również przedpremierowy pokaz filmu „Doktor Piotr” autorstwa Zdzisława Siwika. Nie brakowało...Niezależny Portal Gminy Ślesin 312 razy przeczytano