Gmina Ślesin leży w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego ciepłego. Nad obszarem gminy ścierają się różne masy powietrza, co jest wynikiem położenia w centrum Europy, ogólnie oceaniczne i kontynetealne. Średnia temperatura w lecie waha się pomiędzy 16,5°C a 20°C, w zimie – między -6°C a 0°C.

Gmina Ślesin należy do lokalnej odmiany klimatu Środkowej Wielkopolski.

Średnia roczna temperatura powietrza wynosi obecnie 8.2°C z widocznym w ciągu ostatnich lat ocieplaniem.
Największy wpływ na klimat mają masy powietrza polarno-morskiego i polarno-kontynentalnego, decydujące o przejściowości klimatu polskiego. Nad Polskę napływają również masy powietrza, arktycznego, zwrotnikowego-morskiego i kontynentalnego, mające mniejszy wpływ na kształtowanie klimatu naszego kraju. Masy powietrza polarno-morskiego powodują latem zachmurzenie, ochłodzenie i wzrost wilgotności, zimą zaś przynoszą ocieplenie, odwilż i mgły. Masy powietrza polarno-kontynentalnego latem przynoszą piękną, suchą i upalną pogodę, zimą-pogodę słoneczną, suchą i duże mrozy. Masy powietrza zwrotnikowo-kontynentalnego napływają bardzo rzadko, przeważnie latem i wczesną jesienią. Przynoszą piękną, suchą pogodę („złota polska jesień”).
Wiatry wieją przeważnie z kierunku zachodniego, wschodnie wieją głównie zimą, rzadsze są natomiast wiatry wiejące z południa i północy.
Długość okresu wegetacyjnego osiąga do 228 dni, co jest jest jednym z wyższych wyników w Polsce.
Średnio data ostatniego wiosennego przymrozku przypada na ok. 13 kwietnia. W okresie letnim, od kwietnia do października, zdarza się przeciętnie do 11 dni z przymrozkiem. Zazwyczaj pierwsze jesienne przymrozki nadchodzą ok. 20 października.
Roczne sumy opadów poniżej średniej krajowej. W większej części gminy (zwłaszcza w północnej) pada poniżej 500 mm na rok, co jest jednym z niższych wartości w kraju. W okresie wegetacyjnym od kwietnia do października pada zaledwie ok. 350 mm.
Źródło: Dane klimatyczne z IMGW, Oddział w Poznaniu

917 razy przeczytano