Położenie
Ślesin jest miastem ulokowanym we wschodniej Wielkopolsce w powiecie konińskim. To siedziba gminy miejsko – wiejskiej liczącej sobie 14 028 mieszkańców (stan na 2015 rok). Burmistrzem jest sprawujący drugą kadencję Mariusz Zaborowski.

Statystyczny portret gminy Ślesin (2016)

W mieście znajdują się 3 osiedla:
1) Osiedle Powstańców Wielkopolskich,
2) Osiedle „Stare Miasto”,
3) Osiedle „Północ”.
Oprócz tego sieć osadniczą tworzy 51 miejscowości wiejskich. W skład gminy wchodzi 26 sołectw: Biskupie, Bylew, Głębockie, Goranin, Honoratka, Ignacewo, Julia, Kępa, Kijowiec, Kolebki, Leśnictwo, Licheń Stary, Lubomyśle, Marianowo, Mikorzyn, Niedźwiady, Ostrowąż, Piotrkowice, Pogoń Gosławicka, Półwiosek Lubstowski, Półwiosek Stary, Różnowa, Szyszyn, Szyszyńskie Holendry, Wąsosze, Wygoda.
Zobacz rozkład ludności i powierzchni według poszczególnych miejscowości.
Powierzchnia gminy wynosi 146 km2.
Zobacz mapę miasta i gminy.

Pod względem wielkości obszaru i liczby ludności sytuacja gminy w powiecie i województwie przedstawia się następująco:

* pod względem powierzchni gmina należy do dwóch największych wśród 14 gmin powiatu konińskiego a w województwie wielkopolskim zajmuje 72 miejsce wśród wszystkich 226 gmin i 46 miejsce wśród gmin miejsko-wiejskich;
* pod względem liczby ludności gmina jest największą w powiecie, w województwie zajmuje 57 miejsce wśród wszystkich gmin i 38 wśród gmin miejsko- wiejskich.

Ślesin położony jest od południa nad Jeziorem Mikorzyńskim i w większości nad Jeziorem Ślesińskim. Oba jeziora łączą się ze sobą i tworzą kanał Warta – Gopło. Od południa graniczy z gminą Kramsk i miastem Konin; od zachodu – z gminami Kazimierz Biskupi i Kleczew; od północy – z gminami Wilczyn, Skulsk i Wierzbinek; od wschodu – z gminą Sompolno.

Przez miasto wiedzie droga krajowa nr 25 do Bydgoszczy, łączy ona też gminę ze stolicą regionu – Koninem. Oprócz tego można dojechać do Słupcy, a dalej do stolicy województwa – Poznania oraz do Sompolna położonego na wschód.

Ślesin jest największą gminą w powiecie konińskim oraz przekracza wielkość średniej gminy w województwie wielkopolskim.

W systemie osadniczym województwa gmina Ślesin znajduje się w strefie bezpośredniego wpływu ośrodka subregionalnego o znaczeniu krajowym – Konina. Stanowi ośrodek gminny o znaczeniu lokalnym.

Źródło: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Ślesin 2003, 2005.

1 222 razy przeczytano