przegladkoninski.pl

W 167. rocznicę przeniesienia Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej z lasu grąblińskiego do Lichenia wierni modlili się w licheńskiej bazylice podczas niedzielnej sumy, którą koncelebrował ks. Janusz Kumala, kustosz licheńskiego sanktuarium.

W homilii ksiądz kustosz skupił się na licheńskiej rocznicy mówiąc, iż wydarzenia z września 1852 roku legły u podstaw powstania licheńskiego sanktuarium.

– Miejsce święte pojawia się wtedy, gdy Bóg daje znak, a na ten znak odpowiadają ludzie. Wtedy mówimy o początku sanktuarium. Tak też było tutaj, na licheńskiej ziemi. Znak objawień z 1850 roku, których świadkiem był pasterz Mikołaj Sikatka, znalazł odpowiedź w roku 1852. Dopiero wtedy wieść o objawieniach Matki Bożej dotarła do ludzi mieszkających na tych terenach i została przyjęta. To wówczas na tych ziemiach pojawił się bolesny znak epidemii, która sprawiła, że z ziemi wielkopolskiej odeszły setki osób. W tych okolicznościach ludzie przypomnieli sobie o grąblińskim lesie i Matce Bożej – mówił ksiądz kustosz.

przegląd

Kończąc rozważania, odniósł się także do przypadającego dziś Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. Marianin, zwracając uwagę na problem uchodźców, zachęcał, abyśmy udzielili pomocy osobie potrzebującej.
– W sercu prawdziwego chrześcijanina zawsze powinno być miejsce dla kogoś, kto potrzebuje pomocy. Imię Łazarz oznacza Bóg pomaga. Zechciejmy tak właśnie odczytać znak dzisiejszego dnia. Jezus zaprosił nas dziś do świątyni, aby nas dotknąć i przemienić nasze życie, gdyż pragnie, abyśmy czuli tę Bożą pomoc w zdążaniu do chwały nieba – mówił.

Po zakończonej eucharystii kapłani, asysta liturgiczna oraz wierni udali się w uroczystej procesji maryjnej, podążając alejkami licheńskiego sanktuarium za kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej. Po powrocie do świątyni ks. Janusz Kumala odczytał Akt Zawierzenia Rodzin Matce Bożej Licheńskiej.

slesinLicheńprzegladkoninski.pl W 167. rocznicę przeniesienia Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej z lasu grąblińskiego do Lichenia wierni modlili się w licheńskiej bazylice podczas niedzielnej sumy, którą koncelebrował ks. Janusz Kumala, kustosz licheńskiego sanktuarium. W homilii ksiądz kustosz skupił się na licheńskiej rocznicy mówiąc, iż wydarzenia z września 1852 roku legły u podstaw...Niezależny Portal Gminy Ślesin 269 razy przeczytano