W Święto Jana, przed Nocą Świętojańską w Osadzie Janaszkowo w Wąsoszach spotkali się przyjaciele Osady, dzięki którym Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, wykonała prace remontowe w pierwszej części budynku.

Gazeta Ślesińska

Jest to przyziemie, w którym znajduje się nowoczesna część rehabilitacyjna. Goście mieli okazję zwiedzić wszystkie pomieszczenia, podpatrywać zajęcia, które odbywały się w tym czasie w każdym z nich, a jednocześnie obejrzeć nowoczesny sprzęt i dowiedzieć się jak on działa i w czym pomaga w procesie rehabilitacji i terapii.


Zuzanna Janaszek-Maciaszek witając gości opowiedziała o tym, jak wspólnie z podopiecznymi, specjalistami pracującymi w Fundacji i rodzicami najmłodszych podopiecznych projektowali część rehabilitacyjną. Opowiedziała również o „czterech perełkach”, które znajdują się właśnie w tej części.
Jest to Musicon – kreatywne urządzenie do muzykoterapii, ale nie tylko, ponieważ wspomaga także naukę liczenia, geometrii, programowania. Piękne drewniane urządzenie, nagradzane wielokrotnie za design i ideę, zaprojektowane
przez Kamila Laszuka (była to jego praca dyplomowa na ASP), służy przede wszystkim dzieciom w poznawaniu świata, swoich możliwości i talentów. Jest to instrument, na którym dzieci komponują muzykę i jakąkolwiek czynność wykonają
na tym urządzeniu, kreują niezwykłe dźwięki.


Kolejne urządzenie, które nie jest powszechne, a wyjątkowe to PRAGMA. To nie tylko sprzęt do rehabilitacji ruchowej i neurologicznej, ale też metoda stworzona przez Marka Kowalskiego, doświadczonego fizjoterapeutę i autorytet naukowy.

W oparciu o swoje doświadczenia stworzył metodę rehabilitacji, która bazuje na zastosowaniu elastomerów. Mają one cechy zbliżone do mięśni i wymuszają naturalny ruch.

Następna perełka to Cyber Oko, stworzone przez polskich naukowców z Politechniki Gdańskiej, a produkowane przez Firmę AssisTech. Urządzenie, które sprowadzone zostało do Osady Janaszkowo głównie z myślą o dzieciach, z
którymi utrudniona jest komunikacja. Cyber Oko umożliwia komunikowanie się z osobami w minimalnym stanie świadomości. Komunikacja odbywa się poprzez śledzenie gałki ocznej. Dla dzieci to bardzo przyjemne w pracy urządzenie, a zadania do wykonania ukryte są pod postacią pięknie animowanych gier.

Dla dorosłych natomiast są plansze komunikacyjne i testy, w których osoba, która nie może się komunikować,
odpowiada na pytania wybierając odpowiedź gałką oczną.
I ostatnie, co z pewnością wyróżnia Osadę Janaszkowo, to TDCS. Jest to metoda polegająca na mikropolaryzacji mózgu. Specjaliści z Fundacji PODAJ DALEJ planują sesje w oparciu o szczegółową analizę – mapowanie fal mózgowych.


Pobudzają w ten sposób i przyspieszają powstawanie połączeń neuronalnych w tych płatach, w których najbardziej potrzebna jest stymulacja.
Poza wymienionymi urządzeniami, Fundacja PODAJ DALEJ postawiła na aktywizację ruchową. Jest siłownia zaprojektowana przez trenerów sportu, którzy sami poruszają się na wózkach, są też sale do fizjoterapii nastawione zarówno na pracę bierną jak i czynną. I to wszystko mieli okazję obejrzeć goście spotkania w Osadzie Janaszkowo – Dobroczyńcy Fundacji PODAJ DALEJ.


Spotkanie miało charakter kameralny i wzięły w nim udział osoby, które w największym stopniu przyczyniły się do uruchomienia pierwszej części Osady Janaszkowo. Dobroczyńców jest znacznie więcej. Są to nie tylko firmy i instytucje,
ale również osoby indywidualne, które regularnie wspierają Osadę Janaszkowo, firmy, które wykonały różne usługi, podarowały urządzenia

czy meble. – W Osadzie Janaszkowo wisi już tablica, na której zostali uhonorowani najwięksi Dobroczyńcy, ale tak naprawdę gdybyśmy mieli wymienić wszystkie osoby, które mają tam swoją cegiełkę z pewnością zabrakłoby nam ścian – podkreśla Zuzanna Janaszek-Maciaszek. – Za nami dużo pracy – 1/3 planów na Osadę Janaszkowo. Przed nami wciąż dużo do zrobienia i bardzo potrzebujemy Przyjaciół. W najbliższym czasie najważniejsze jest uruchomienie mieszkań treningowych, wytchnieniowych i wspomaganych.


Osada Janaszkowo mieści się nad przepięknym jeziorem i jest to miejsce nieprzypadkowe. Dokładnie w tym miejscu pod koniec lat 70-tych, Doktor Piotr Janaszek, młodziutki wówczas lekarz, świeżo po studiach medycznych prowadził swój pierwszy obóz dla dzieci z niepełnosprawnością (pod skrzydłami TPD). Zanim swoje serce zostawił w Mielnicy, to właśnie tutaj opiekował się dziećmi z niepełnosprawnością. „A więc historia zatoczyła koło” – podkreślali w wystąpieniach goście, m.in. burmistrz Mariusz Zaborowski i jego zastępca Małgorzata Ficner.

Tekst: Gazeta Ślesińska nr 7/2021

slesinInformacjeW Święto Jana, przed Nocą Świętojańską w Osadzie Janaszkowo w Wąsoszach spotkali się przyjaciele Osady, dzięki którym Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, wykonała prace remontowe w pierwszej części budynku. Gazeta Ślesińska Jest to przyziemie, w którym znajduje się nowoczesna część rehabilitacyjna. Goście mieli okazję zwiedzić wszystkie pomieszczenia, podpatrywać zajęcia,...Niezależny Portal Gminy Ślesin 186 razy przeczytano