pl.wikipedia.org

Natalia i Roman Milwiczowie, mieszkańcy Ślesina, przygodę z górami rozpoczęli 15 lat temu, przemierzając Beskidy, Tatry, później Alpy, Dolomity i Kaukaz. Poznali się 4 lata temu na studiach doktoranckich. W sierpniu br. wraz z towarzyszami zdobyli jedną z najwyższych gór Gruzji – Kazbek (5033 m n.p.m.). Warto dodać, iż jest ona wyższa od najwyższego szczytu Alp.

Ten leżący na granicy gruzińsko-rosyjskiej 5-tysięcznik należy do łańcucha górskiego Kaukazu.
Charakteryzujący się wspaniałą sylwetką szczyt ściąga do swych podnóży coraz większą ilość miłośników gór. Ekspedycja wymagała odpowiedniego przygotowania kondycyjnego oraz sprzętowego, ponieważ przejście przez uszczeliniony lodowiec nie jest łatwe.

Dodatkową trudnością przy tego typu wyprawie była odpowiednia aklimatyzacja ze względu na rozrzedzone powietrze. Z  tego względu zdobywanie szczytu rozkłada się na ok. 5 dni, na zejście należy przewidzieć ok. 2 dni.

Przez cały czas przemieszcza się wśród malowniczych krajobrazów Gruzji – zielonych pastwisk, szorstkich skał, zmrożonego lodowca, z ziejącymi otchłaniami w szczelinach, aż dochodzi się do wiecznie skutej lodem i okrytej śniegiem kopuły, która stanowi najtrudniejszy technicznie fragment drogi.

Atak szczytowy z wysokości 3800 m rozpoczęli o 1.00 w nocy, związani liną, wyposażeni w czołówki na głowach, aby omijać przeszkody, które w nocy dużo trudniej dostrzec. Po kilku godzinach dotarli do plateau – wypłaszczenia lodowca.

Wschód słońca podziwiali na terytorium Rosji, ponieważ szlak prowadzi fragmentem poza granicą Gruzji. Szczyt zdobyli o 8.00. Pozostało już tylko kilkugodzinne niemniej trudne zejście do niżej położonego obozu. Wspinaczka na tę górę to niezapomniana przygoda, dostarczająca wielu emocji, od potwornego zmęczenia i rezygnacji do radości i nieopisanego poczucia spełnienia.

Natalia i Roman Milwiczowie zajmują się architekturą jednorodzinną, publiczną, ale nie boją się też potężnych wyzwań projektowych.
– Góry uczą pokory, ale dodają też odwagi i pewności siebie. Doświadczenia te przekładamy na tworzoną przez nas architekturę – mówi Roman.
– Góry to poza architekturą nasza największa pasja, uprawiamy turystykę zimową wysokogórską a latem wspinaczkę w skałach – dodaje Natalia.

Ich marzeniem jest podróż w Himalaje.

 

Źródło: Gazeta Ślesińska nr 12/2017

slesinInformacjeNatalia i Roman Milwiczowie, mieszkańcy Ślesina, przygodę z górami rozpoczęli 15 lat temu, przemierzając Beskidy, Tatry, później Alpy, Dolomity i Kaukaz. Poznali się 4 lata temu na studiach doktoranckich. W sierpniu br. wraz z towarzyszami zdobyli jedną z najwyższych gór Gruzji – Kazbek (5033 m n.p.m.). Warto dodać, iż jest ona wyższa od najwyższego szczytu...Niezależny Portal Gminy Ślesin 737 razy przeczytano