LM.pl

161-metrowa biało-czerwona flaga na 161. rocznicę powstania styczniowego – tak w Ignacewie upamiętniono uczestników bitwy pod Ignacewem.
– Nasza wspólna tutaj obecność jest dowodem narodowej świadomości i pamięci historycznej – powiedziała starosta konińska Katarzyna Fryza.

Uroczystości rocznicy powstania styczniowego odbywały się 12 maja w dużej części powiatu konińskiego, m.in. w Kazimierzu Biskupim, Licheniu Starym, Dobrosołowie, Kleczewie, Skulsku, czy Ruszkowie. Delegacje samorządowe złożyły wiązanki m.in. pod pomnikiem upamiętniającym bitwę pod Ignacewem (gm. Ślesin).

– Powstanie styczniowe, choć zakończyło się klęską militarną, stanowiło świadectwo nieugiętej woli ducha narodu polskiego przeciwko carskiej opresji. Pamięć o bohaterach tego powstania jest nie tylko hołdem dla ich poświęcenia, ale także przypomnieniem, jak głęboko zakorzeniona jest w nas walka o wolność i niezależność – powiedział podczas uroczystości burmistrz Ślesina Piotr Maciejewski. Wskazał też na analogie do toczącej się obecnie wojny w Ukrainie. – Choć minęło wiele lat to pewne elementy pozostają stałe: pragnienie wolności i odporności na agresję.


Słowa marszałka Józefa Piłsudskiego przywołała natomiast starosta konińska Katarzyna Fryza. – Naród, który nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. Wspominając niezwykły zryw sprzed półtora wieku wspólnie z mieszkańcami Kazimierza Biskupiego, Bieniszewa, Ignacewa, Dobrosołowa, Lichenia Starego, Ślesina i całego powiatu konińskiego, ale również Kujaw dowodzimy, że pamiętamy i szanujemy przeszłość, co daje nam nadzieję na prawo do przyszłości.

lm.pl
LM.pl

Podczas uroczystości rozwinięta została 161-metrowa flaga Polski trzymana przez harcerzy, członków jednostek strzeleckich i seniorów. Obchody uświetniła Orkiestra Dęta M-GOK Ślesin oraz poczty sztandarowe OSP Kijowiec i OSP Wąsosze, a także pojazdy Stowarzyszenia Miłośników Zabytkowych Pojazdów Mechanicznych Cywilnych i Wojskowych „Zajezdnia” ze Starego Miasta. Poczęstunek przygotowały panie z koła gospodyń wiejskich, a pieśni patriotyczne wykonała mieszkanka sołectwa Ignacewo Weronika Walczak.

Bitwa pod Ignacewem miała miejsce 8 maja 1863 r. i była jedną z największych podczas powstania styczniowego. Oddziały polskie dowodzone przez płk. Edmunda Taczanowskiego starły się z dwukrotnie liczniejszym wojskiem rosyjskim. Zacięty opór stawiany przez Polaków przez długi czas dawał im szansę na zwycięstwo. Dopiero przybycie dodatkowych oddziałów carskich przechyliło szalę na korzyść wojsk zaborców i zmusiło powstańców do wycofania się. Życie podczas bitwy straciło ok. 180 Polaków. Zgodnie z tradycją większość z nich pochowana została we wspólnej mogile w Ignacewie, a miejsce to przez lata było upamiętniane przez miejscową ludność. Pierwszy pomnik wybudowany został w 1918 r. Zniszczony przez Niemców podczas II wojny światowej, odbudowany został w 1957 r.

Tekst: Bartosz Skonieczny – LM.pl

slesinInformacjeLM.pl 161-metrowa biało-czerwona flaga na 161. rocznicę powstania styczniowego – tak w Ignacewie upamiętniono uczestników bitwy pod Ignacewem. – Nasza wspólna tutaj obecność jest dowodem narodowej świadomości i pamięci historycznej – powiedziała starosta konińska Katarzyna Fryza. Uroczystości rocznicy powstania styczniowego odbywały się 12 maja w dużej części powiatu konińskiego, m.in. w...Niezależny Portal Gminy Ślesin 133 razy przeczytano