LM.pl

Wakacje dobiegły końca. Czy placówki są przygotowane do nowego roku szkolnego? Sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja w Koninie i kilku gminach powiatu konińskiego.

W Koninie do przedszkoli ruszyło 2545 dzieci, wśród których 866 to maluchy rozpoczynające swoją przygodę. Natomiast na pierwszy dzwonek czekało 5177 uczniów konińskich szkół podstawowych i 7854 uczniów szkół ponadpodstawowych. Nowy rok szkolny to wyzwania nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale też dla dyrektorów szkół i nauczycieli. W poniedziałek do pracy ruszy 1700 nauczycieli.

– W Koninie nie ma większych problemów kadrowych, a jeśli się pojawiają to są to sporadyczne sytuacje. Wtedy nauczyciele są zatrudnieni w więcej niż jednej placówce – informuje Aneta Wanjas, rzecznik prasowa konińskiego magistratu. – W każdej szkole podstawowej i ponadpodstawowej jest zatrudniony psycholog w wymaganym przepisami wymiarze czasu – dodaje.

lm.pl
LM.pl

W konińskich szkołach i przedszkolach psychologowie są zatrudnieni w łącznym wymiarze 20,04 etatu. Problem, jak przyznaje magistrat, zauważalny jest w przedszkolach. Tam jest wakat w wymiarze 4,28 etatu i przedszkola ciągle poszukują psychologów.

– Mimo takiej sytuacji – dyrektorzy wspierają dzieci ze specjalnymi potrzebami i organizują niezbędną pomoc psychologiczną w tym zakresie – podkreśla Aneta Wanjas.

O ile problemu z nauczycielami większego nie widać to w niektórych gminach powiatu konińskiego jest również problem z psychologami. W pięciu z sześciu szkół, których organem prowadzącym jest gmina Ślesin jest wakat na stanowisku psychologa. To szkoły w Licheniu Starym, Szyszyńskich Holendrach, Wąsoszach, Ostrowążu i Piotrkowicach, a dodatkowo w tej ostatniej placówce jest również wakat na stanowisku pedagoga specjalnego.

– W szkołach na terenie gminy Ślesin nauczyciele legitymują się wykształceniem wielokierunkowym, co pozwala na w miarę płynne zabezpieczenie potrzeb wynikających z organizacji pracy szkół zarówno w zakresie obowiązującej podstawy programowej jak i zajęć z pomocy psychologiczno-pedagogicznej – informuje Małgorzata Ficner,  zastępca burmistrza Ślesina.

Naukę w Ślesinie rozpoczęło w tym roku 1038 uczniów, a w oddziałach przedszkolnych – 537 dzieci. Natomiast w gminie Stare Miasto, również w sześciu szkołach podstawowych nowy rok rozpocznie 1103 uczniów w 68 oddziałach, a po raz pierwszy w szkolnych ławkach zasiądzie 151 uczniów. Jeśli chodzi o przedszkolaków to w 29 oddziałach zorganizowanych w Przedszkolu Samorządowym oraz pięciu szkołach podstawowych, znajdzie miejsce 558 dzieci, w tym 170 sześciolatków.

Tekst: Aleksandra Braciszewska-Benkahla – LM.pl
Współpraca: Anna Pilarska, Iwona Krzyżak

slesinEdukacjaLM.pl Wakacje dobiegły końca. Czy placówki są przygotowane do nowego roku szkolnego? Sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja w Koninie i kilku gminach powiatu konińskiego. W Koninie do przedszkoli ruszyło 2545 dzieci, wśród których 866 to maluchy rozpoczynające swoją przygodę. Natomiast na pierwszy dzwonek czekało 5177 uczniów konińskich szkół podstawowych i 7854...Niezależny Portal Gminy Ślesin 188 razy przeczytano