konin.naszemiasto.pl

Koncerty organowe w Licheniu 2022. Do 28. sierpnia odwiedzający Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej mogą uczestniczyć w muzycznej uczcie. Wszystko za sprawą koncertów organowych w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.

Koncerty organowe w Licheniu 2022

Dziewięć koncertów wybitnych europejskich muzyków odbędzie się w ramach tegorocznej edycji festiwalu „Basilica sonans” w Licheniu. Międzynarodowy Festiwal Organowy w największej świątyni w Polsce odbędzie się już po raz czwarty.

„Basilica sonans” to dosłownie „bazylika brzmiąca”. Nazwa Festiwalu nawiązuje do wypełniania ogromnej licheńskiej bazyliki dźwiękami wydobywanymi z jej wyjątkowego instrumentarium. O słuszności takiej nazwy można się przekonać podczas czwartej edycji Międzynarodowego Licheńskiego Festiwalu Organowego!

W kolejnych wakacyjnych niedziel dla miłośników muzyki organowej przygotowana zostanie prawdziwa uczta muzyczna w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej!

Recitale odbywać się będą o godz. 14.30. W tym roku do Lichenia zawitają artyści z Polski, Austrii, Rzymu i Portugalii. Instrumentarium bazyliki licheńskiej należy do światowej czołówki budownictwa organowego – zarówno pod względem wielkości, jak i jakości. Składa się z pięciu niezależnych sekcji zbudowanych na pięciu emporach bazyliki: symfonicznych organów południowych, barokowych organów zachodnich, hiszpańskich organów wschodnich, włoskiego pozytywu zachodniego i flamandzkiego pozytywu wschodniego. Wszystkie sekcje mogą być obsługiwane oddzielnie lub jednocześnie przez szesciomanuałowy stół gry umieszczony w prezbiterium bazyliki. Instrument zbudowany został przez Zakłady Organowe „Zych” wg projektu prof. Andrzeja Chorosińskiego. Jest to obecnie największy instrument w Polsce, czwarty w Europie i trzynasty na świecie.

Kalendarz festiwalowy:

  • 3 VII Radosław Marzec /Bydgoszcz/
  • 10 VII Bernhard Gfrerer /Salzburg/
  • 17 VII Roman Perucki /Gdańsk/
  • 24 VII Emanuel Bączkowski /Warszawa/
  • 31 VII Sławomir Kamiński /Poznań/
  • 7 VIII Maciej Bator /Świdnica/
  • 14 VIII Marek Fronc /Wrocław/
  • 21 VIII Giampaolo Di Rosa /Rzym, Vila Real – Portugalia/
  • 28 VIII Paweł Wróbel /Kielce/Podczas tegorocznego festiwalu będzie można usłyszeć utwory m. in. Amadeusza Mozarta, Johanna Sebastiana Bacha, Cesara Francka czy Mieczysława Surzyńskiego. Muzycy zaprezentują także improwizacje organowe. Jeden z takich koncertów odbędzie się 21 sierpnia. W wykonaniu Giampaolo Di Rosy usłyszeć będzie można Improwizacje oraz Symfonię na temat pieśni maryjnych

Tekst: Krzysztof Nowak

slesinLicheńkonin.naszemiasto.pl Koncerty organowe w Licheniu 2022. Do 28. sierpnia odwiedzający Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej mogą uczestniczyć w muzycznej uczcie. Wszystko za sprawą koncertów organowych w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Koncerty organowe w Licheniu 2022 Dziewięć koncertów wybitnych europejskich muzyków odbędzie się w ramach tegorocznej edycji festiwalu „Basilica sonans” w Licheniu....Niezależny Portal Gminy Ślesin 32 razy przeczytano