LM.pl

Druhowie ochotnicy ze Ślesina mają powód do dumy. To jedyna jednostka w powiecie konińskim, która ma swój samolot!

ZODIAK to ultralekka, dwuosobowa latająca maszyna, o którym druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ślesinie marzyli od dawna.

– Ten pomysł pojawił się 10 lat temu. Wszystkie starania jakie czyniliśmy, szły w tym kierunku. Mieliśmy plany na wyposażenie naszej jednostki, był w nich również samolot no i jest! – mówi Marek Rogowski, prezes OSP Ślesin.

Druhowie ze Ślesina na co dzień zarabiają i przekazują pieniądze jednostce. Dzięki temu mogą inwestować w sprzęt gaśniczy i gospodarczy. Samolot wart kilkaset tysięcy złotych udało się kupić miesiąc temu dzięki wsparciu sponsora, który przekazał 80 procent potrzebnej kwoty.

lm.pl
LM.pl

– Pozostała kwota poszła z naszego budżetu. Musieliśmy samolot doposażyć i zrobić przeglądy – mówi Marek Rogowski. – To ZODIAK CH 601. Jest to używany statek powietrzny amerykańskiej konstrukcji, ale wyprodukowany w jednej z najlepszych polskich firm zajmujących się ultralekkimi samolotami. Kupiliśmy go od pierwszego właściciela. Ma nalatane niewiele, bo 600 godzin – dodaje.

Za sterami maszyny siedzieć będzie Piotr Bruch, pilot Aeroklubu Konińskiego z 36-letnim stażem i jednocześnie członek OSP Ślesin.

– Ten samolot może być wykorzystywany do patrolowania lasów, jezior, czy imprez żeglarskich – mówi Piotr Bruch.

– Będziemy dopiero rozmawiać z Państwową Strażą Pożarną, ale możemy samolotu używać w celach rozpoznawczych, patrolowych. Będziemy mieli zainstalowaną na nim kamerę termowizyjną więc możemy go wykorzystywać na przykład w poszukiwaniu osób zaginionych – dodaje Marek Rogowski.

Samolot nie będzie mógł natomiast gasić pożarów z powietrza, ale przyda się do ich lokalizowania.

– Ten statek daje dużo więcej możliwości, bo przy dronie nie mamy takiego szerokiego spektrum obserwacji terenu. Tu im wyżej się podniesiemy, jeśli jest dobra widoczność, to możemy ten teren patrolować i widzieć to co powinniśmy – podkreśla prezes OSP Ślesin.

– Samolot będzie dobrze wykorzystany – dodaje Piotr Bruch.

Druhowie przejdą cały cykl szkoleniowy, żeby móc w pełni korzystać z nowego sprzętu. Dzięki współpracy OSP Ślesin z Aeroklubem Konińskim, strażacki samolot stacjonuje w Kazimierzu Biskupim i stąd najprawdopodobniej jeszcze w maju będzie wyruszał do akcji.

Tekst: Aleksandra Braciszewska-Benkahla – LM.pl

slesinOSPLM.pl Druhowie ochotnicy ze Ślesina mają powód do dumy. To jedyna jednostka w powiecie konińskim, która ma swój samolot! ZODIAK to ultralekka, dwuosobowa latająca maszyna, o którym druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ślesinie marzyli od dawna. – Ten pomysł pojawił się 10 lat temu. Wszystkie starania jakie czyniliśmy, szły w tym...Niezależny Portal Gminy Ślesin 137 razy przeczytano