Projekt ,,Zaprzyjaźnij się z historią! ” realizowany w ramach ogólnopolskiej olimpiady
„Zwolnieni z teorii”


,Mamy na celu pokazać dzieciom i młodzieży, że historia nie jest nudnym przedmiotem, chcemy im uświadomić jak ważna jest historia w naszym życiu. Angażujemy młodzież, aby pokazali rówieśnikom historię Polaków z okresu II wojny światowej. Odkrywamy mniej znany polski nocny myśliwski Dywizjon 307.


Pokazujemy historię w ciekawy i pomysłowy sposób, tworząc gry terenowe, prelekcje, filmy, podcasty,wywiady, wystawy oraz koncerty. Zainicjowaliśmy świetne eventy, na których wystąpi uzdolniona młodzież oraz pojawią się specjalni goście. Na koncertach zostanie opowiedziana opowieść wojny za pomocą piosenek, układów tanecznych i wierszy, dodatkowo uczestników czeka niespodzianka w postaci filmu amatorskiego krótkometrażowego o wolności nagranego przez nasz projekt. Po zakończeniu wydarzeń zostanie otworzona wyjątkowa wystawa o jedynym polskim, nocnym, myśliwskim, dywizjonie Lwowskich Puchaczy, który posiada interesującą historię oraz ukazane będą unikatowe zdjęcia lotników i pamiątek po członkach Dywizjonu, a wszelkie materiały pochodzą od naszego partnera – 307 Squadron Projcet. Projekt zaangażował się również w pomoc Ukrainie poprzez organizacje,, Zbiórka dla Ukrainy”, dla żołnierzy oraz przybywających z Ukrainy zbierane są najpotrzebniejszej produkty. Otrzymaliśmy Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Torunia oraz Patronat Honorowy Burmistrza Miasta i Gminy Ślesin, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego przekazał nam komiksy historyczne, a w nasze działania jest zaangażowanych wiele szkół np Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcące w Toruniu.


Cel: Dzieci i młodzież posiada ubytki w wiedzy historycznej naszego kraju, projekt ma na celu zapoznanie ich z historią Polaków podczas II wojny światowej. Uświadomienie im jak ważna jest to część w naszym życiu, pokazanie, że te wydarzenia nie są nudne, a fascynujące.


Opis: Coraz młodsze pokolenia nie są zainteresowane historią naszego kraju, nastolatkowie często nie zdają sobie sprawy, jak wiele trzeba było poświęcić, by walczyć o wolność, zapominają o tych wielkich czynach bohaterów z II wojny światowej. Weterani zasługują na upamiętnienie ich we właściwy sposób oraz przekazywanie ich doświadczeń z pokolenia na pokolenie. Młodzież często uznaje historię za swojego wroga, nudny przedmiot, który trzeba zaliczyć w szkole, nie wiedząc nawet ile ciekawych i wartościowych informacji mogą się dowiedzieć sięgając po wiedzę nie tylko do podręczników od historii. Bagatelizują cenne informacje i opowieści na rzecz bezwartościowych rozrywek. Weterani przekazują swoje doświadczenia, aby młode pokolenie pamiętało o ich dokonaniach i dalej przekazywało historię naszego kraju.


Odbiorcy: Są to dzieci, nastolatkowie i młodzi dorośli. Jest to duża grupa społeczna, która skupia się głównie na technologii i obserwowaniu nowych trendów w internecie. Jednak nie skupiają się na historii naszego kraju, ani nie pamiętają o rodakach, którzy polegli za wolną Polskę.


Zrealizowane działania
● przeprowadzenie prelekcji dla ponad dwustu uczniów i harcerzy( ZSPS i VIII LO w Toruniu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ślesinie, Szkoła Podstawowa nr 4 w Toruniu, 48 TDSH, 29 KDH)
● akcji ,,kartka dla hobatera” w ZSPS i VIII LO w Toruniu Zespole Szkolno-przedszkolnym w Ślesinie, Zespole Szkolno-przedszkolnym w Sompolnie oraz Zespole Szkolno-przedszkolnym w Mąkolnie
● aktywne prowadzenie mediów społecznościowych(zasięg około 3 tysiące odbiorców)
● wiersze i opowiadania o II Wojnie Światowej publikowane w platformie Wattpad
● wywiad z bohaterem spod Monte Cassino
● wywiad z 307 Squadron Project
● nagranie filmu krótkometrażowego
● podcasty
● otrzymanie materiałów edukacyjnych od Urzędu Marszałkowskiego Województwo Kujawsko-Pomorskie
● ,, Zbiórka dla Ukrainy”
● zorganizowanie wystawy w ZSPS i VIII LO w Toruniu(7 marca – 11 marca)
● zorganizowanie koncertu w Szkole Podstawowej im.Jana Pawła II w Małej Nieszawce(11 marca godz 17 30)
● zorganizowanie wystawy w Szkole Podstawowej im.Jana Pawła II w Małej Nieszawce(11 marca – 19 marca)
Planowane działania
● organizacja prelekcji w kolejnych szkołach i drużynach harcerskich
● zorganizowanie koncertu w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Ślesinie( 19 marca godz 17)
● wystawa w MIejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Ślesinie(19 marca – 2 kwietnia)
● seria filmików edukacyjnych
Zdobyte partnerstwa:
● 307 Squadron Project
● Grafik komputerowy: Michał Kamiński
● Montażysta: Dawid Orzechowski
● Fotograf: Oliwia Trawińska
● Filmowiec: Patryk Musioł
● 29 Konińska Drużyna Harcerska ,,Przystań” im. mjr Henryka Sucharskiego
● Dars Sp.z.o.o
Zdobyte patronaty
● Patronat honorowy Burmistrza Miasta i Gminy Ślesin
● Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Toruń


Media społecznościowe:
Facebook: https://www.facebook.com/zaprzyjaznijsiezhistoria/
Instagram: https://www.instagram.com/zaprzyjaznij_sie_z_historia/
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCdM2ixpBnAOIPdZ9wLBqqRw
Twitter: https://mobile.twitter.com/zaprzyjaznijszh
Strona WWW: https://tiny.pl/9fcwq
Spotify: https://open.spotify.com/show/4ns8iEJLNtpC6c9yfCqy22…
Wattpad: https://www.wattpad.com/story/301162727…

slesinInformacjeProjekt ,,Zaprzyjaźnij się z historią! ' realizowany w ramach ogólnopolskiej olimpiady'Zwolnieni z teorii' ,Mamy na celu pokazać dzieciom i młodzieży, że historia nie jest nudnym przedmiotem, chcemy im uświadomić jak ważna jest historia w naszym życiu. Angażujemy młodzież, aby pokazali rówieśnikom historię Polaków z okresu II wojny światowej. Odkrywamy mniej...Niezależny Portal Gminy Ślesin 77 razy przeczytano