LM.pl

Blisko 70 pożarów w kominach i kotłowniach odnotowali w ostatnim czasie konińscy strażacy. Do dwóch tego typu zdarzeń doszło wczoraj w gminie Ślesin.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koninie od października do dzisiaj interweniowała 54 razy jeśli chodzi o pożary sadzy w kominach i 15 razy w przypadku pożarów kotłowni. Wśród nich są dwa wczorajsze zdarzenia związane z zapaleniem się sadzy w przewodach kominowych, do których doszło w miejscowości Biskupie, gm. Ślesin. Jak podkreśla Sebastian Andrzejewski, rzecznik konińskiej straży pożarnej, w większości przypadków prawdopodobną przyczyną powstania pożarów była nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych.

lm.pl
LM.pl

– Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować popękanie komina, a przez to nieszczelności w przewodzie kominowym, którymi ogień lub wysoka temperatura wyjdzie na zewnątrz, dokonując zapalenia materiałów na poddaszu, czy w pomieszczeniach na niższych kondygnacjach, przylegających bezpośrednio lub pośrednio do komina. Ponadto nieszczelne przewody kominowe mogą być źródłem przedostawania się czadu do pomieszczeń użytkowanych przez ludzi – informuje Sebastian Andrzejewski.

Konińscy strażacy po raz kolejny przypominają, że obowiązkiem każdego właściciela domu jest czyszczenie przewodów kominowych. W budynkach opalanych paliwem stałym (węglem, drewnem) należy to robić raz na trzy miesiące, a w budynkach opalanych paliwem płynnym i gazowym co najmniej raz na sześć miesięcy. Ponadto, prawo budowlane zobowiązuje do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych. Kto nie dopełnia obowiązku usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych, zgodnie z Kodeksem Wykroczeń, podlega karze aresztu, grzywny lub nagany.

fot. KM PSP Konin

Tekst: LM.pl

slesinOSPLM.pl Blisko 70 pożarów w kominach i kotłowniach odnotowali w ostatnim czasie konińscy strażacy. Do dwóch tego typu zdarzeń doszło wczoraj w gminie Ślesin. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koninie od października do dzisiaj interweniowała 54 razy jeśli chodzi o pożary sadzy w kominach i 15 razy w przypadku pożarów...Niezależny Portal Gminy Ślesin 232 razy przeczytano