W poniedziałek od wczesnego rana pojawi się wichura z porywami przekraczającymi 70 km/h.

Prognoza pogody na weekend raczej nie będzie dla większości mieszkańców gminy Ślesin powodem do radości. Aura nie będzie zachęcać nawet do spacerów nad jeziorem. Już w piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej  (IMGW) wydało ostrzeżenia I stopnia.

Schowaj wszystko, co może porwać wiatr. Robi się niebezpiecznie

Lepiej zabezpiecz rzeczy na pośrodku i balkonie. IMGW ostrzega mieszkańców Ślesina (powiat koniński). Weekend 14-16.01 upłynie pod znakiem silnych wiatrów.

  • W północnych i wschodnich powiatach województwa wielkopolskiego wieje silny i porywisty zachodni wiatr osiągający dotychczas w porywach do 55 km/h – przekazał w alercie I stopnia dla powiatu konińskiego w piątek 14 stycznia synoptyk IMGW-PIB Lech Buchert.
  • Do godzin okołopołudniowych wiatr będzie się wzmagał i może osiągać w porywach do 80 km/h. Po południu wiatr powinien zacząć słabnąć i zmieni kierunek na północno-zachodni – dodał synoptyk IMGW.

Po weekendzie nie przestanie wiać

Niestety silny wiatr nie osłabnie. Chwilowe wyciszenie w sobotę i niedzielę to jedynie wstęp do tego, by od poniedziałkowego poranka podmuchy wiatru stały się jeszcze silniejsze. IMGW prognozuje, że w poniedziałek 17 stycznia wydane zostaną kolejne alerty.

Z prognozy zagrożeń meteo IMGW dowiadujemy się, że ostrzeżenie I stopnia przed silnym wiatrem zacznie obowiązywać od godziny 7:30. Nie określono jeszcze, z jak silnymi podmuchami wiatru przyjdzie mierzyć się mieszkańcom gminy Ślesin. Warto jednak wcześniej zabezpieczyć swój dobytek, który może zostać porwany przez silny wiatr.

Polska znalazła się w centrum „bitwy” między niżami

Dlaczego w ostatnich dniach wiatr tak mocno się nasilił? IMGW nie ukrywa, że winny jest temu spór dwóch mas powietrza. Polska znalazła się pomiędzy „bitwą”. Niż znad Rosji i Skandynawii spotkał się z wyżem z zachodniej części Europy.

Właśnie dlatego trzeba przygotować się również na to, że biomet będzie niekorzystny. Powodem ścieranie się dwóch poziomów ciśnienia. – Dynamiczna pogoda z porywistym wiatrem nadal będzie niekorzystnie wpływać na organizm człowieka – przekazało w piątek rano IMGW.

  • W Polsce środkowej w ciągu dnia, warunki biometeorologiczne przejściowo pogorszą się do bardzo niekorzystnych – dodali meteorolodzy.

Warto na bieżąco śledzić alerty wydawane dla powiatu konińskiego przez IMGW. Synoptycy przez niemal całą dobę śledzą sytuację pogodową w Polsce i ostrzegają mieszkańców poszczególnych regionów przed zagrożeniem.

Tekst: Agata Jaroszewska

slesinInformacjeW poniedziałek od wczesnego rana pojawi się wichura z porywami przekraczającymi 70 km/h. Prognoza pogody na weekend raczej nie będzie dla większości mieszkańców gminy Ślesin powodem do radości. Aura nie będzie zachęcać nawet do spacerów nad jeziorem. Już w piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej  (IMGW) wydało ostrzeżenia I stopnia. Schowaj...Niezależny Portal Gminy Ślesin 94 razy przeczytano