W przeżywaniu uroczystości Objawienia Pańskiego uczestnikom sumy w bazylice licheńskiej pomagała inscenizacja Orszaku Trzech Króli, która odbyła się bezpośrednio przed południową mszą.

Ksiądz Kustosz w homilii zachęcał, by przyjrzeć się temu, co dzisiejsza uroczystość chce nam powiedzieć. Zwrócił uwagę na to, że Trzej Królowie zgodnie z oryginalnym greckim tekstem Ewangelii, byli magami. Potrafili wiele wyczytać z gwiazd. Należeli do elity intelektualnej ówczesnego świata. Byli to ludzie ciekawi wszechświata o sercach otwartych na znaki, które były im dane do odczytania. To dla nas istotne, byśmy byli w stanie odczytać ten język, który jest zrozumiały dla każdego z nas. Wpatrując się w świat, w którym żyjemy możemy spotkać Pana Boga. Gwiazda przypomina, aby patrząc na świat dostrzegać w nim mądrość i wszechmoc Boga, który jest obecny w otaczającej nas rzeczywistości.

lichen.pl

W uroczystości udział wzięli królowie ze świtą oraz pasterze. Następnie orszak wraz ze służbą liturgiczną i celebransem, ks. Januszem Kumalą MIC udał się do szopki betlejemskiej, gdzie Królowie złożyli Nowonarodzonemu dary. Procesji towarzyszyła muzyka Sanktuaryjnego Kwintetu Dętego. Dzieci obecne na uroczystości otrzymały kolorowe korony. 

Przed rozpoczęciem Eucharystii zgodnie ze starożytną tradycją ogłoszone zostały daty ruchomych świąt obchodzonych w tym roku. Korzenie tego śpiewanego obrzędu sięgają Ojców Kościoła. Ma on nie tylko względy praktyczne. Podkreśla także ścisłe relacje pomiędzy świętami Wcielenia i Odkupienia.

„Królowie usłyszeli, że u proroków już było zapisane, że to Betlejem będzie tym miejscem, z którego wyjdzie Władca

– Pasterz Ludu Izraela. Oni się w to Słowo wsłuchali i przyjęli je. Czy podobnie i dla mnie Słowo Boże jest przestrzenią, w której poznaje Pana Boga?” – pytał ks. Kumala. Celebrans zwrócił także uwagę na to, że kapłani znali Pismo Święte jednak nie poszli do Betlejem. „Może być coś takiego, co blokuje w sercu człowieka przyjście do pana Boga. Musimy czuwać nad sobą, by takimi chrześcijanami nie być. Drogą do Boga jest także drugi człowiek. Pan Bóg objawia się nam – chce nas spotkać w naszej codzienności. Jeśli w mojej pracy działam dla dobra bliźnich, spotykam Boga, ten czas przybliża mnie do Niego” – stwierdził kustosz licheńskiego sanktuarium. 6 stycznia tradycyjnie pobłogosławiono kredę i kadzidło, które wierni mogli zabrać do domów, by oznaczyć drzwi swoich mieszkań.Liturgię poprzedził koncert kolęd w wykonaniu Barbary Kaczor, organistki licheńskiej bazyliki.

Tekst:  Biuro Prasowe Sanktuarium

slesinLicheńW przeżywaniu uroczystości Objawienia Pańskiego uczestnikom sumy w bazylice licheńskiej pomagała inscenizacja Orszaku Trzech Króli, która odbyła się bezpośrednio przed południową mszą. Ksiądz Kustosz w homilii zachęcał, by przyjrzeć się temu, co dzisiejsza uroczystość chce nam powiedzieć. Zwrócił uwagę na to, że Trzej Królowie zgodnie z oryginalnym greckim tekstem Ewangelii,...Niezależny Portal Gminy Ślesin 98 razy przeczytano