konin.pl

Łączący Konin z gminą Ślesin most Bernardynka znów przejezdny! Ruch samochodowy powrócił tam po siedmioletniej przerwie. Inwestycja kosztowała prawie 6,5 miliona złotych, z czego 500 tysięcy dołożyła gmina Ślesin, a prawie 3,5 miliona wojewoda wielkopolski w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Położony na granicy naszego miasta z gminą Ślesin obiekt stanowi najkrótszą drogę dojazdową do Konina dla mieszkańców sąsiadujących miejscowości. W styczniu 2015 roku ze względu na zły stan techniczny obiekt został zamknięty.  

Nie było uroczystego otwarcia inwestycji. Przedstawiciele obu samorządów, którzy spotkali się na przeprawie, symbolicznie przenieśli na pobocze zaporę zakazującą wjazdu. 
– To już nasza konińska tradycja, że w taki sposób otwieramy drogowe inwestycje. Cieszę się, że przed świętami udostępniamy mieszkańcom most łączący dwa samorządy. To kolejna, ważna inwestycja na drogowej mapie Konina – mówił prezydent miasta Piotr Korytkowski. Dodajmy, że wybudowano tam też drogę dla rowerów, a wykonawca odebrał z rąk wojewody wielkopolskiego nagrodę w konkursie na najbezpieczniej przeprowadzane inwestycje.  

Jako pierwszy nowym mostem przejechał samochód strażacki.
– Tutaj naokoło są jeziora. Dla nas, strażaków zajmujących się ratownictwem nawodnym, to duże ułatwienie. Nie musimy nadrabiać 9 kilometrów, żeby dojechać na wezwanie w gminie Ślesin. Ten most ułatwi też życie mieszkańcom – część osób chodzi tędy do przychodni, dzieci dojeżdżają do szkół – tłumaczył prezes OSP Cukrownia-Gosławice Andrzej Białecki.

– Sporo czekaliśmy na to, aby obiekt mostowy został oddany. Dla samorządów mosty są dużą uciążliwością, bo są to obiekty bardzo kosztowne i wykonanie ich nie jest łatwym zadaniem. Dlatego tym bardziej ogromne podziękowania w imieniu mieszkańców tej części gminy, którzy korzystają z tego przejazdu. My jako samorząd Ślesina  powiedzieliśmy, że nie będziemy stać z boku. Chcieliśmy do tej inwestycji dołożyć i dołożyliśmy – wyjaśnił burmistrz Ślesina Mariusz Zaborowski.

Prace przy przebudowie mostu trwały od stycznia. Nie obyło się bez niespodzianek związanych z pandemią i skokiem cen materiałów.

– Jeśli chodzi o skalę trudności inwestycji, to jest to typowy obiekt mostowy. Natomiast specyfika tego roku jest taka, że mamy koronawirusa, który niestety nas też dopadł. Trzeba było wymieniać grupy ludzi, żeby się nie zarażali od siebie. Poza tym takiego roku pod względem wzrostu cen jeszcze nie miałem. O około 200% wzrosły ceny drewna i sklejki, która jest potrzebna do szalunków, żywice, chemia – minimum 50%, był wzrost cen o 130% na zbrojeniu. To wszystko powodowało, że trzeba się było z tymi problemami borykać – wspominał Krzysztof Gostański, dyrektor firmy Polwar SA w Gdańsku.

W symbolicznym odbiorze mostu Bernardynka uczestniczyli konińscy radni z tego okręgu: Krystyna Leśniewska, Monika Kosińska, Maciej Ostrowski i Marek Cieślak, byli też: radny ze Ślesina Marek Ejma, przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich i wykonawcy oraz strażacy.

konin.pl

https://www.facebook.com/watch/?v=936343323922956

lm.pl
LM.pl

Most Bernardynka oficjalnie otwarty. Po 7 latach kierowcy mogą korzystać z tej przeprawy na granicy miasta Konina i gminy Ślesin.

Most w Bernardynce został zamknięty w 2015 roku ze względu na zły stan techniczny. Od tamtej pory trwały starania o gruntowany remont przeprawy współfinansowany przez sąsiadujące samorządy. Na początku tego roku ruszył remont, na który miasto Konin otrzymało 3,5 mln. złotych dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych, miasto dołożyło 2,5 mln złotych, 500 tys. złotych gmina Ślesin.  Po prawie rocznym remoncie, dzisiaj (17 grudnia 2021) udostępniono do ruchu. Tuż po otwarciu mostem przejechała jako pierwsza jednostka OSP Cukrownia Gosławice.

– W styczniu 2022 roku minie 7 lat od kiedy ten obiekt został wyłączony z użytkowania – przypomniał Piotr Korytkowski, prezydent Konina. – A teraz znowu przywrócony do funkcjonalności dla mieszkańców Łężyna czyli Konina oraz gminy Ślesin. Inwestycja została uhonorowana przez wojewodę wielkopolskiego tytułem „Bezpieczna inwestycja” dla firma POLWAR z Gdańska. Co świadczy o tym, że firma dotrzymywała wszystkich standardów związanych z przeprowadzeniem tej inwestycji.

Nie było przecinania wstęg, ale władze Konina, konińscy radny, burmistrz Ślesina i przedstawiciele wykonawcy znieśli z drogi barierki zabezpieczające na bok. Pozostałe więc sprzątnie terenu wokół inwestycji, ale droga od południa jest już w pełni przejezdna.

– Ten most miał być wyremontowany, a widzimy prawie nowy obiekt z większymi parametrami – podkreślił radny Marek Cieślak, reprezentujący ten okręg.czytaj dalej ↓

– Dodajmy jeszcze, że mamy drogę dla rowerów biegnącą po starym obiekcie kolei wąskotorowej. Nowe oświetlenie, kanalizację, czyli tak, jak powinno być – dodał Grzegorz Pająk, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. – Warto dodać, że to ciężki rok dla inwestycji i wykonawca miał też duże problemy z podwykonawcami, z dostawą materiałów.

– Ta inwestycja była jednak długo oczekiwana. Dziękujmy wykonawcy, że zdążył to zrobić w miarę bezboleśnie i na czas w tych warunkach, jakie były – powiedział radny Marek Cieślak.

– Dziękuję miastu za współpracę – powiedział Krzysztof Gostański, dyrektor firmy POLWAR. – Bez tego byśmy tak szybko nie wykonali tego obiektu mostowego. Obiekt został w zasadzie od nowa wybudowany, kładka wyremontowana. Uważamy, że jest to ładny i bezpieczny obiekt.

Z nowego mostu zadowolony był także Mariusz Zaborowski, burmistrz Ślesina. 
– Sporo czekaliśmy na to, żeby obiekt mostowy, który został oddany do użytku – powiedział Mariusz Zaborowski. – Są to obiekty bardzo kosztowane i niełatwe zadania. Dlatego przekazuję ogromne podziękowania w imieniu mieszkańców gminy Ślesin, a zwłaszcza Kępy, Wąsosze Półwioska Starego, Lichenia. Jako samorząd Ślesina powiedzieliśmy, że nie będziemy stać z boku i chcieliśmy do tej inwestycji dołożyć. 200 tysięcy jest za nami, 300 tysięcy przed nami. Jeszcze raz bardzo dziękuję za wolę współpracy między samorządami Ślesina i Konina. To kolejne zadanie, które udało się wspólnie zrealizować, będzie służyło mieszkańcom. To taki prezent na gwiazdkę.

A prezydent Konina przypomniał zebrany, co czeka miasto w zakresie remontów. 
– Konin wchodzi w fazę remontów mostów, wiaduktów. Mamy ponad 40 takich obiektów na terenie miasta – powiedział Piotr Korytkowski. – Szykują się kolejne dwa mosty na Warcie, które chyba należałoby tak jak ten, wybudować od początku. To będzie duży wysiłek dla naszego samorządu i czekamy na to, aby pojawiły się odpowiednie fundusze, które będziemy mogli pozyskać, aby realizować kolejne inwestycję.

– Prosimy teraz pana starostę konińskiego o remont drogi w kierunku mostu to też bardzo ważne zadanie – powiedział Mariusz Zaborowski.

Tekst: Anna Pilarska – LM.pl

slesinInformacjekonin.pl Łączący Konin z gminą Ślesin most Bernardynka znów przejezdny! Ruch samochodowy powrócił tam po siedmioletniej przerwie. Inwestycja kosztowała prawie 6,5 miliona złotych, z czego 500 tysięcy dołożyła gmina Ślesin, a prawie 3,5 miliona wojewoda wielkopolski w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Położony na granicy naszego miasta z gminą Ślesin obiekt...Niezależny Portal Gminy Ślesin 147 razy przeczytano