LM.pl

Tablicę poświęconą błogosławionemu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, odsłonięto 11. listopada w Ślesinie. To przy niej odbyły się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa i Dobrego Pasterza w Ślesinie. Po niej, uczestnicy obchodów przemaszerowali prowadzeni przez orkiestrę Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ślesinie na ul. Polną. Tam, na skwerze stanął głaz z metalowym krzyżem i tablicą poświęconą błogosławionemu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

– Prymas Tysiąclecia przywiązywał wielką wagę do miłości ojczyzny i stale ją propagował. Wychowywał się w domu, w którym pojęcie Polak-katolik było czymś oczywistym i stanowiło istotną ochronę przed rusyfikacją. Jako prymas Polski nakreślił społeczne zadania kościoła: obrona porządku religijnego i moralnego, obrona prymatu rodziny i życia rodzinnego, obrona wolności i suwerenności naszego narodu – mówił podczas uroczystości Mariusz Zaborowski, burmistrz Ślesina.

lm.pl
LM.pl

Włodarz gminy przypomniał również historię sprzed 103 lat i przypomniał czym jest niepodległość oraz współczesny patriotyzm.

– Niepodległość, której odzyskanie po latach zaborów dzisiaj obchodzimy, była realizacją marzeń tych wszystkich pokoleń, które nigdy nie zapomniały czym ona jest. Pamiętajmy, że raz odzyskana wymaga zbiorowej troski i pielęgnacji – podkreślał Mariusz Zaborowski. – Żyjemy w wolnej Polsce i zjednoczonej Europie. Każdy z nas może wyrażać swoje poglądy, mamy możliwość decydowania o sobie oraz o tym gdzie i jak chcemy żyć. Rozwija się nasz kraj i nasza mała ojczyzna. To największy wymiar wolności, którym możemy się cieszyć.  Dzisiaj patriotyzm nie wymaga od nas ofiary życia, ale objawia się szacunkiem dla godła, hymnu, języka polskiego i historii. Pochylmy się nad przeszłością w skupieniu i korzystajmy z jej przesłania nie zapominając, że nasi przodkowie musieli o nią walczyć. Warto tym pamiętać i szukać w sobie nowych pokładów patriotyzmu – dodał.

Po odsłonięciu tablicy, pod głazem złożono kwiaty. Młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ślesinie odczytała Apel Pamięci. Nie zabrakło też „Roty” w wykonaniu orkiestry MGOK w Ślesinie.

Tekst: LM.pl

FB
Parafia św. Mikołaja Biskupa i Dobrego Pasterza w Ślesinie

W czwartek 11 listopada obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła w Ślesinie Eucharystia sprawowana w intencji ojczyzny. Kościół pw. św. Mikołaja i Dobrego Pasterza zgromadził wiernych na modlitwie i dziękczynieniu. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Leszek Rybka, a koncelebrowali: ks. Krzysztof Kaźmierczak (par. Kijowiec), ks. Zbigniew Raj (par. Ostrowąż), ks. Bogusław Binda MIC (par. Licheń).

„Boża Opatrzność działa w sposób konkretny i bezpośredni; obejmuje sobą wszystko, od najmniejszych rzeczy aż po wielkie wydarzenia świata i historii (por. KKK 302-303)” – mówił w homilii dziekan dekanatu ślesińskiego. W swojej refleksji zwrócił uwagę na obowiązek dotyczący wszystkich pokoleń – „wdzięczności za łaskę niepodległości ojczyzny”. Kaznodzieja wskazał, że tożsamość i świadomość narodowa, nasza miłość do kraju musi wzrastać, by „uzdolniła nas do wcielenia w życie dewizy Bóg – Honor – Ojczyzna”.

Kaznodzieja przywołał słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego w Krakowie w maju 1974 r. które rzucają światło na współczesne wydarzenia: „Dla nas po Bogu największa miłość to Polska! Musimy po Bogu dochować wierności przede wszystkim naszej Ojczyźnie i narodowej kulturze polskiej. Będziemy kochali wszystkich ludzi na świecie, ale w porządku miłości. Po Bogu więc, po Jezusie Chrystusie i Matce Najświętszej, po całym ładzie Bożym, nasza miłość należy się przede wszystkim naszej Ojczyźnie, mowie, dziejom i kulturze, z której wyrastamy na polskiej ziemi”.

Po Eucharystii grzmiące tony orkiestry prowadziły zgromadzonych na ul. Polną, gdzie stanął obelisk upamiętniający bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Ślesińska orkiestra zaintonowała hymn „Mazurek Dąbrowskiego”. Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonał ślesiński proboszcz – ks. Leszek Rybka wraz z burmistrzem miasta – p. Mariuszem Zaborowskim.


„Chcemy przede wszystkim uczcić narodowych bohaterów, którzy nie pozwolili zapomnieć o istnieniu naszego państwa” – mówił Burmistrz Ślesina. Włodarz podkreślił, że niepodległość wywalczona przez przodków jest wielkim darem, ale i zobowiązaniem, powtarzając za bł. Kardynałem: „sztuką jest dobrze żyć dla ojczyzny”. Okolicznościowy apel pamięci przygotowali uczniowie ZSP im. Tadeusza Kościuszki w Ślesinie.
Wśród licznych delegacji składających kwiaty pod obeliskiem, byli m.in.: wicestarosta koniński – Władysław Kocaj; komendant policji – st. asp. Mariusz Zieliński; druhowie i druhny z gminnych jednostek OSP; radni powiatu konińskiego. Pomnik bł. kard. Wyszyńskiego powstał dzięki staraniom rodziny Z. J. Radzimskich, we współpracy z władzami samorządowymi.
x. ŁK

https://www.facebook.com/Parafia-%C5%9Bw-Miko%C5%82aja-Biskupa-i-Dobrego-Pasterza-w-%C5%9Alesinie-662895400388416

https://i0.wp.com/slesin.smarthost.pl/wp-content/uploads/2017/08/240915_logo_standard.png?fit=175%2C70&ssl=1https://i0.wp.com/slesin.smarthost.pl/wp-content/uploads/2017/08/240915_logo_standard.png?resize=150%2C70&ssl=1slesinInformacjeLM.pl Tablicę poświęconą błogosławionemu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, odsłonięto 11. listopada w Ślesinie. To przy niej odbyły się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa i Dobrego Pasterza w Ślesinie. Po niej, uczestnicy obchodów przemaszerowali prowadzeni przez orkiestrę Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ślesinie...Niezależny Portal Gminy Ślesin 141 razy przeczytano