LM.pl

Mimo trwającej pandemii w gminie Ślesin w sezonie letnim sporo się działo. Były koncerty, kino plenerowe, strefa kibica i zawody sportowe. – Ten rok był wyjątkowy – mówi burmistrz Mariusz Zaborowski.

Gmina Ślesin to bez wątpienia jedno z najciekawszych miejsc w Wielkopolsce. Słynie z pięknych jezior, lasów, plaż, ścieżek rowerowych i spacerowych, a także doskonałych warunków dla miłośników sportów wodnych.

– Pomimo pandemii i związanych z tym obaw, przyjechało do nas mnóstwo turystów i osób, które chciały tu spędzić wolny czas – mówi Mariusz Zaborowski, burmistrz Ślesina. – Ludziom się u nas podoba, ale my mamy ciągle niedosyt i szukamy kolejnych możliwości rozwoju – dodaje.

Jednym z pomysłów jest stworzenie stałej sceny przy plaży, gdzie mogłyby się cyklicznie odbywać wydarzenia muzyczne. W tym roku okazało się, że poza koncertami organizowanymi przez gminę, świetnie sprawdziły się płatne koncerty gwiazd.

lm.pl
LM.pl

– Sanah przyciągnęła tłumy. Bilety sprzedały się bardzo szybko, a mnóstwo osób bawiło się również za płotem – mówi Mariusz Zaborowski. – Ślesin jest miejscem z potencjałem, gdzie można takich koncertów robić jeszcze więcej. Moim marzeniem jest zbudowanie sceny na stałe. To wiąże się z dużymi kosztami, bo pewnie około pół miliona złotych. Byłaby to własność ośrodka kultury, który czerpałby zyski z wynajmu, a my zaoszczędzilibyśmy na wynajmie scen do naszych koncertów. Taki mamy plan, ale jesteśmy na etapie tworzenia budżetu i nie wiemy, kiedy uda się to zrobić – dodaje.

Wydarzeń muzycznych i kulturalnych w tegoroczne wakacje w Ślesinie nie brakowało. Był Ślesin Lake Festiwal, Festiwal Piwa, Plaża Towarzyska ze Strefą Kibica i Kinem Plenerowym. Była też prowadzona zbiórka charytatywna na Sławka „Cypisa” Wanata, mieszkańca gm. Ślesin. Nie zabrakło gminnych dożynek, a także po raz pierwszy wieczorny rejs „Pawełkiem” i parada łodzi.

– To był udany sezon z ciekawym programem. Zadziało się dużo rzeczy – podkreśla burmistrz Zaborowski.

Gruntownie wyremontowany statek „Pawełek” wykorzystał w pełni sezon i cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Plaże ze strzeżonymi kąpieliskami w Ślesinie i Licheniu Starym również były numerem jeden w regionie.

– Nie zdążyliśmy przygotować plaży w lesie, ale postaramy się to zrobić na następne wakacje. W Licheniu Starym rozbudowujemy plażę. Czekamy na pozwolenie czyszczenia brzegu, a w tym roku wybraliśmy dziką trawę i wysypaliśmy świeży piasek. Powstało też nowe boisko do piłki plażowej, oczyszczono wszystkie klomby, wyrwano stare krzaki i nasypano kamień. Zagospodarujemy teren tak, żeby było przejście od Dobrzycy do Lichenia – mówi Mariusz Zaborowski.

Kolejny rok z rzędu ogromnym zainteresowaniem cieszyła ślesińska marina. Jak podkreśla burmistrz, wszystkich ponad 100 miejsc cumowania łodzi jest zajętych.

– Wymieniliśmy jeden pomost, a w przyszłym roku będziemy wymieniać poszycie na kolejnych pomostach – mówi Zaborowski.
Po raz pierwszy w tym roku wprowadzono opłaty za parkowanie w okolicach plaży (wjazd od strony stadionu). – Pojawił się dzierżawca byłego OSiR-u. Trwały prace remontowe. Budynek został docieplony, powymieniane zostały okna, powstaje elewacja. Hotel musi dysponować parkingiem, a parking jest akurat na trasie naszego parkingu i trzeba było w trakcie wydzielić te strefy, żeby to jakoś funkcjonowało. Było trochę problemów z przejazdem. Pobudowaliśmy barierki, oddzielenia przejazdu. To wszystko nas sporo nauczyło. Obłożenie parkingu było duże, więc gmina z tego tytułu zdobyła dochód – informuje Mariusz Zaborowski.

Póki co na pewno gmina nie planuje wycinki drzew w celu stworzenia dodatkowych miejsc parkingowych. Jeśli trzeba będzie wyciąć drzewa to pod inwestycje, którą ma być budowa obiektu sportowego ze sztuczną nawierzchnią.

– Podczas ostatniej rady nadzorczej naszej spółki Termy Ślesińskie dyskutowaliśmy w jakim kierunku powinniśmy pójść. Chcielibyśmy wybudować kolejny obiekt sportowy, który przysporzy klientów dla hoteli – mówi burmistrz. – Szukamy sposobu finansowania takiej inwestycji, którą będzie zarządzał klub sportowy. Nie rezygnujemy z turystyki, ale grupy sportowe to kolejny kierunek rozwoju gminy – dodaje.

Kompleks boisk sportowych ze sztuczną nawierzchnią miałby również powstać w Licheniu Starym. Tam gotowa jest już dokumentacja projektowa. W tym miejscu konieczne będzie najpierw usunięcie kolizji słupa energetycznego, a potem poszukiwanie możliwości pozyskania środków zewnętrznych na budowę centrum sportowego.

Tekst: Aleksandra Braciszewska-Benkahla – LM.pl

slesinInformacjeLM.pl Mimo trwającej pandemii w gminie Ślesin w sezonie letnim sporo się działo. Były koncerty, kino plenerowe, strefa kibica i zawody sportowe. - Ten rok był wyjątkowy – mówi burmistrz Mariusz Zaborowski. Gmina Ślesin to bez wątpienia jedno z najciekawszych miejsc w Wielkopolsce. Słynie z pięknych jezior, lasów, plaż, ścieżek rowerowych i spacerowych,...Niezależny Portal Gminy Ślesin 799 razy przeczytano