lm.pl
LM.pl

Burmistrz Ślesina nie będzie się odwoływał do ministra w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej w Piotrkowicach. – Dajemy szansę – mówi Mariusz Zaborowski.

O planach likwidacji szkół w Piotrkowicach i Ostrowążu, mieszkańcy tych miejscowości, rodzice uczących się tam dzieci oraz kadra pedagogiczna, dowiedzieli się w styczniu tego roku. Na obu placówkach niemal natychmiast powieszone zostały transparenty sprzeciwiające się ich zamknięciu. Odbyły się również spotkania z burmistrzem i ślesińskimi radnymi. Ostatecznie, na sesji Rady Miejskiej w Ślesinie podjęta została uchwała o zamiarze likwidacji jednej z placówek – Szkoły Podstawowej w Piotrkowicach.

Niedawno kuratorium oświaty wydało negatywną opinię co do tej uchwały, a to oznacza brak zgody na likwidację szkoły. Władze gminy w związku z tym mogły odwołać się od decyzji kuratora do Ministerstwa Edukacji Narodowej, ale jak podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej zapowiedział burmistrz Mariusz Zaborowski, tego nie zrobią.

– Jest tu ogromne zaangażowanie rodziców, którzy w czasie postępowania przeszli po rodzicach, spotykali się, namawiają wszystkich do tego, żeby próbować uratować tę szkołę. Ja im wierzę i państwo też po naszej rozmowie uwierzyli, że jest może szansa na to, że ta perspektywa którą wyliczyliśmy jednak się nie sprawdzi i że za 4 lata nie będzie 30 uczniów w klasach I – VIII. Dajemy szansę. Zobaczmy co faktycznie te działania rodziców spowodowały – mówi Mariusz Zaborowski. – Jest ciężki okres, bo mamy sytuacje covidową, dzieci nie chodzą do szkoły, nie można pokazać jak to funkcjonuje. Nie można zapraszać rodziców z obwodu szkoły, żeby zobaczyli jakie są możliwości i jak tam pracują nauczyciele. Dajemy szansę, żeby ta szkoła i ci rodzice, którzy się faktycznie zaangażowali, żeby mogli dać z siebie to co mówią i zachęcić uczniów, żeby tam chodzili. Na dzisiaj jest zielone światło dla szkoły w Piotrkowicach i w Ostrowążu też – dodaje.

Burmistrz podkreślił jednocześnie, że wspólnie z konserwatorem zabytków zamierza przeanalizować dokumentację techniczną pałacu w Piotrkowicach. Dopiero wtedy będzie można ocenić zakres prac niezbędnych do wykonania w budynku szkoły, ale też koszty inwestycji. 

Tekst: Aleksandra Braciszewska – Benkahla – LM.pl

slesinInformacjeLM.pl Burmistrz Ślesina nie będzie się odwoływał do ministra w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej w Piotrkowicach. - Dajemy szansę – mówi Mariusz Zaborowski. O planach likwidacji szkół w Piotrkowicach i Ostrowążu, mieszkańcy tych miejscowości, rodzice uczących się tam dzieci oraz kadra pedagogiczna, dowiedzieli się w styczniu tego roku. Na obu placówkach niemal natychmiast...Niezależny Portal Gminy Ślesin 123 razy przeczytano