Gazeta Ślesińska

Na apel z poprzedniego numeru „Gazety Ślesińskiej” o przybliżenie historii osób, które walczyły o wolną Polskę, odpowiedział pan Andrzej Sikorski ze Ślesina. Nasz rozmówca chce opowiedzieć o swoim ojcu – chor. Stanisławie Sikorskim, który podczas II wojny światowej brał udział w Bitwie o Anglię i Francję. Pan Andrzej nie pamięta szczegółów z życia ojca, ale to co pozostało w jego pamięci z dzieciństwa postanowił przekazać Czytelnikom „Gazety Ślesińskiej”:

„Mój ojciec Stanisław Sikorski urodził się 12.09.1894 r. w miejscowości Kazubiec w Wielkopolsce (okolice Miłosławia). Matka Małgorzata z domu Mrozińska. Od 1918 do 1945 służył w wojsku w 7. Pułku Artylerii Ciężkiej Armii Poznań (fotografia z pożegnania dowódcy Poznań 30.10.1935
r. wykonana przez Foto-Expres Majewski Poznań) oraz dwa zdjęcia mniejszego formatu. Chor. Stanisław Sikorski brał udział w Bitwie o Anglię i Francję podczas II wojny światowej. Został pojmany przez Niemców wraz z oddziałem czołgistów. Został przywiązany do słupa na mrozie w celu wymuszenia przejścia na stronę okupanta.

Nocą uwolniony przez swoich żołnierzy uciekł Niemcom, za co w odwecie pojmano jego pierwszą żonę i wywieziono lub zamordowano. Ślad po niej zaginął.
Podczas działań wojennych od 1918 do 1945 został 13 razy ranny, co
p r z y c z y n i ł o się później do zgonu w dniu 30 września 1962 z powodu zaniedbań w oczyszczeniu ran.
W latach 1 9 4 6 – 1 9 5 8 mieszkał w Piotrkowicach, w Szkole Podstawowej, na piętrze, w sąsiedztwie Eustachiusza i Melanii Lenarczyków. Ojciec pracował w Gromadzkiej Radzie Narodowej w Piotrkowicach w dziale ewidencji ludności i spraw wojskowych.

Poznał wtedy Natalię Antoniak, z którą w dniu 31 grudnia 1951 zawarli związek małżeński. Od 1958 do 1970 rodzina Sikorskich mieszkała w budynku gminnym w podwórzu Gromadzkiej Rady. W dniu 25.04.1952
urodził się syn Andrzej, a 19.04.1958 drugi syn Piotr.

Obecnie ja mieszkam w Ślesinie, a brat w Piotrkowicach. Kiedy w
1960 roku miałem 8 lat pamiętam, jak ojciec wyjeżdżał furmankami z poborowymi na komisję poborową do Konina. Tych furmanek wyjeżdżało 3-4, w zależności od ilości poborowych, wszyscy ciepło otuleni kocami.
Pamiętam też, jak przed Gromadzką Radą stanął tabor cygańskich eleganckich karet. Cyganki chodziły po zagrodach, a ojciec wyszedł z Rady i rozmawiał z ich przełożonymi po rumuńsku. Jedna z Cyganek powiedziała po polsku: „Skąd ta stara łysa pała nasz język zna?”.

Ojciec został odznaczony Virtuti Militari, Krzyżem Grunwaldu i wieloma innymi orderami. Pośmiertnie został odznaczony przez ZBoWiD krzyżem brązowym Za Wolność Naszą i Waszą, Bóg-Honor-Ojczyzna na ramionach krzyża.”

Tekst: Gazeta Ślesińska nr 12/2020

slesinInformacjeGazeta Ślesińska Na apel z poprzedniego numeru „Gazety Ślesińskiej” o przybliżenie historii osób, które walczyły o wolną Polskę, odpowiedział pan Andrzej Sikorski ze Ślesina. Nasz rozmówca chce opowiedzieć o swoim ojcu – chor. Stanisławie Sikorskim, który podczas II wojny światowej brał udział w Bitwie o Anglię i Francję. Pan Andrzej...Niezależny Portal Gminy Ślesin 295 razy przeczytano