Liniowy układ burzowy przebiegał dzisiaj przez całą Polskę, na Śląsku nawet układ burz wędrujących wzdłuż określonego traktu (training storms). Nad Wielkopolską popołudnie było też niespokojne, aktywnie elektryczne burze wielokomórkowe przynosi potoki wody z nieba. Dzięki amatorskiej stacji pogodowej udało się uchwycić wyjątkowość i przebieg tego zjawiska w naszej gminie.

W tym tygodniu spadło już ponad 40 mm (l/m2) deszczu, w czerwcu prawie 100 mm.

Około 15:10 zaczęło się od wiatru szkwałowego sięgającego w porywie 53 km/h i chwilową zmianą wiatru ze wschodniego na zachodni. Potem lunął nawalny deszcz, którego dawno na tym terenie nie było. 14 mm spadło w ciągu zaledwie 10 minut, w ciągu godziny 27 mm (można to było zatem nazwać „oberwaniem chmury”). Oznacza to, że w jedną godziną na metr kwadratowy spadło 27 litrów wody. Był moment natężenia sięgającego aż 85 mm/h. Jednego z największych tutaj w dekadzie. W tym czasie temperatura spadła z 25 stopni do niemal 17*C.

Burza była aktywna elektrycznie. W promieniu 40 km detektor zarejestrował aż 829 wyładowań, w tym najbliższe 8 km od stacji. Z oczywistych względów gleba nie była w stanie przyjąć takich strumieni wody, jakie spadały w tak krótkim czasie. Czujnik wilgotności gleby pokazał jak szybko skoczyła zawartość wody – z 35% nawilżenia wodą do 70%, co de facto oznaczało miejscowe podtopienia.

Potwierdziły to interwencje gminnych jednostek straży pożarnej.

W Parku Miejskim oberwał się konar wierzby.
Zdjęcie z interwencji OSP Ślesin do zalanej piwnic na ul. Wierzbowej w Ślesinie
Na ul. Zielonej na samochód przewróciło się drzewo.
Na ul. Krokusowej i Narcyzowej w Różopolu nawalny deszcz zalał dojazd do posesji.
Zalana ul. Narcyzowa w Różopolu po wystąpieniu ulewnego deszczu.
Interweniowano do przechylonej brzozy w Kolebkach.
Druhowie OSP Ślesin pomagali w usuwaniu skutków oderwania się fragmentu dachu w Szyszyńskich Holendrach.


W sobotę i niedzielę gorąco. 27 czerwca sucho i spokojnie. Burze mogą pojawić się jednak pod wieczór w niedzielę.

Strona stacji: http://mark014.beep.pl/template/plugins/pwsWD/index.php?lang=pl

Zdjęcia: OSP Ślesin

slesinOSPLiniowy układ burzowy przebiegał dzisiaj przez całą Polskę, na Śląsku nawet układ burz wędrujących wzdłuż określonego traktu (training storms). Nad Wielkopolską popołudnie było też niespokojne, aktywnie elektryczne burze wielokomórkowe przynosi potoki wody z nieba. Dzięki amatorskiej stacji pogodowej udało się uchwycić wyjątkowość i przebieg tego zjawiska w naszej gminie. W...Niezależny Portal Gminy Ślesin 736 razy przeczytano