Ostatnia Niedziela Adwentu w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej połączona była z błogosławieństwem figurek Dzieciątka Jezus, które po południowej Eucharystii otrzymały dzieci uczestniczące w liturgii.

lichen.pl

Podczas Mszy Świętej o godzinie 12.00 w procesji z darami harcerze z Gromady Zuchowej „Przyjaciele Zielonego Lasu” z pobliskich Wąsosz przynieśli Betlejemskie Światło Pokoju. Co roku, od niemal 30 lat, od wiecznego ognia płonącego w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony w wielkiej sztafecie przez skautów obiega cały świat.


 Eucharystię odprawił ks. Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium. „Widać, że zbliżają się święta Bożego Narodzenia. W bazylice zauważamy dwa główne znaki: szopka i kolejki do konfesjonałów – dla księdza to najpiękniejszy widok, jaki można spotkać w kościele mówiący, że patrzymy głębiej na to, co się wydarza w naszym życiu” – rozpoczął homilię kapłan.  „Nasza droga do Boga jest taka, że idąc, błądzimy, upadamy, ale jesteśmy podnoszeni miłością Boga – powinniśmy przygotować serca na przyjście Jezusa, bo On chce do nas przychodzić. Jego narodziny to nie jest jakieś wydarzenie historyczne, wspomnienie – to uobecnienie, co oznacza, że doświadczamy przyjścia Jezusa Chrystusa tu i teraz, na tym etapie historii świata i naszego życia” – zauważył ks. Kumala.

Homileta stwierdził, że „możemy Go nie widzieć i zlekceważyć, bądź rozradować, się, że przyszedł i jest obecny. Eucharystia to spotkanie z Jezusem obecnym rzeczywiście i realnie – On rodzi się dla mnie na ołtarzu w czasie każdej mszy św. Możemy uczestniczyć w niej rutynowo, ale ona jest zawsze jedyna i niepowtarzalna.
Przychodzi także jako lekarz, miłosierny Zbawiciel w sakramencie pokuty i pojednania.”Ks. Kustosz przypomniał zebranym istotę Świąt Bożego Narodzenia – ażeby Chrystus wkroczył w nasze życie i je przemienił: „Jeśli w rodzinie jest Chrystus, taka rodzina potrafi pokonywać przeciwności, które się pojawiają”, podkreślając, że Święta Rodzina też przeżywała trudności, choćby tę wspomnianą w Ewangelii przewidzianej na dzisiejszą niedzielę, kiedy „po zaślubinach Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego”, jak opowiada św. Mateusz. 
 Najbliższa niedziela – Niedziela Świętej Rodziny, 29.12 będzie okazją do umocnienia więzi małżeńskich. W czasie Eucharystii o godzinie 12.00 odbędzie się błogosławieństwo rodzin, odnowienie przyrzeczeń małżeńskich i akt oddania rodzin Matce Bożej Licheńskiej. Po Eucharystii zapraszamy na „Dziecięce kolędowanie”. Dzieci, które chciałyby zaśpiewać kolędę można zgłaszać w Biurze Obsługi Pielgrzyma: lichen@lichen.pl, 63 270 81 42.


Lichen Stary, 22 grudnia 2019 r.

slesinLicheńOstatnia Niedziela Adwentu w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej połączona była z błogosławieństwem figurek Dzieciątka Jezus, które po południowej Eucharystii otrzymały dzieci uczestniczące w liturgii. lichen.pl Podczas Mszy Świętej o godzinie 12.00 w procesji z darami harcerze z Gromady Zuchowej 'Przyjaciele Zielonego Lasu' z pobliskich Wąsosz przynieśli Betlejemskie Światło Pokoju. Co roku, od...Niezależny Portal Gminy Ślesin 277 razy przeczytano