przegladkoninski.pl

Gmina Ślesin raczej nie uniknie podwyżki opłat za odbiór śmieci segregowanych. Na razie pozostaje ta sama, czyli 12 złotych od osoby.
– Na pewno ta kwota będzie wyższa, przynajmniej zaproponowana przeze mnie – mówił podczas sesji Rady Miejskiej Mariusz Zaborowski, burmistrz Ślesina.

Wczoraj radni zajęli się stawkami za odbiór śmieci w 2020 roku. Gmina jest przed rozstrzygnięciem przetargu w tej kwestii. Oferty będą znane 10 grudnia. Obecnie zajmuje się tym Zakład Gospodarki Komunalnej w Ślesinie.

Zgodnie z zapisami uchwały mieszkańcy będą płacić 12 złotych za śmieci segregowane (czyli tyle samo) i 36 złotych za niesegregowane (teraz jest to 18 zł). Jak mówił Mariusz Zaborowski, zgodnie z przepisami nie ma jednak czegoś takiego jak niesegregowanie odpadów. – Każdy mieszkaniec jest zobowiązany do ich segregowania. Wynika to ze zmiany ustawy – mówił burmistrz. Dodając, że ta opłata 36 zł jest tzw. karą za niesegregowanie.

przegląd

Zgodnie z nowymi przepisami mieszkaniec gminy Ślesin zapłaci o złotówkę mniej za odbiór odpadów (w przypadku stawki 12 zł), jeśli będzie miał w swoim gospodarstwie kompostownik.

Wyliczenia wskazują jednak na to, że stawka 12 złotych będzie musiała być zmieniona na wyższą. O ile? To dopiero pokaże przetarg. Wtedy zostanie przygotowany projekt uchwały, którym następnie zajmą się radni. – Widzimy, co się dzieje w regionie, w sąsiednich gminach. Skoki są nawet 100-procentowe, taki przykład mamy w gminie Kleczew – mówił Mariusz Zaborowski. Nie powiedział, o ile miałaby wzrosnąć opłata w gminie Ślesin, ale na pewno zaproponuje wyższą niż ta obecna, czyli 12 złotych. – Dziękuję za zrozumienie również radzie miejskiej, bo to jest system, który ma się sam finansować. Gmina nie może do niego dokładać – dodał burmistrz Zaborowski.

W gminie Ślesin od nowego roku będą również nowe stawki za odbiór śmieci w domkach letniskowych. Tutaj ustalona jest ryczałtowa opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi (uiszczana do 15 lipca danego roku kalendarzowego). Obecnie wynosi ona 240 zł w przypadku śmieci segregowanych, a od nowego roku będzie niższa – 169 zł (zgodnie z nowymi przepisami nie może być ona wyższa od tej kwoty). Dużo więcej zapłacą ci letnicy, u których stwierdzi się, że śmieci nie segregują. Zapłacą trzykrotnie więcej, czyli 507 złotych. Jak dodał Mariusz Zaborowski, w domkach letniskowych też będzie obowiązek segregowania odpadów.

Źródło: Marcin Szafrański – Przegląd Koniński

slesinInformacjeprzegladkoninski.pl Gmina Ślesin raczej nie uniknie podwyżki opłat za odbiór śmieci segregowanych. Na razie pozostaje ta sama, czyli 12 złotych od osoby. – Na pewno ta kwota będzie wyższa, przynajmniej zaproponowana przeze mnie – mówił podczas sesji Rady Miejskiej Mariusz Zaborowski, burmistrz Ślesina. Wczoraj radni zajęli się stawkami za odbiór śmieci...Niezależny Portal Gminy Ślesin 504 razy przeczytano