LM.pl

Ślesin pamięta o bohaterach. Na placu Wolności odbyły się uroczyste obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po mszy świętej w intencji ojczyzny, samorządowcy i mieszkańcy gminy prowadzeni przez orkiestrę Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ślesinie, żołnierzy 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu oraz Szwadron Kawalerii Ziemi Konińskiej, przemaszerowali na ślesińki rynek. To tam o historii mówiła Bożena Balewska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ślesinie.

– Po 123 latach nieobecności na mapach Europy, Polska a w tym Ślesin odzyskała niepodległość. Stało się to dzięki determinacji i aktywności społeczeństwa, które w okresie niewoli nie pozwoliło zniszczyć kultury narodowej i języka polskiego – mówiła Bożena Balewska. – Stoimy w ważnym dla nas, ślesinian miejscu, które nosi nazwę placu Wolności. Jest ono symbolem walki o wolność, świadczy o naszej determinacji i niezłomności. W 1924 roku na tym placu postawiono pomnik Św. Rodziny, zatytułowany „Wolnej Ojczyźnie”. Został on zburzony podczas II wojny światowej przez hitlerowców. Pod wojnie postawiono obelisk poświęcony żołnierzom armii sowieckej. W 1990 roku uchwałą Rady Miasta Ślesina obelisk rozebrano i odbudowano pomnik Św. Rodziny – dodała.

lm.pl
LM.pl

Burmistrz Mariusz Zaborowski przypomniał natomiast, że miejsc pamięci lokalnych bohaterów w całej gminie jest więcej.

– To one przypominają nam o trudnych losach naszej małej ojczyzny – gminy Ślesin. Na budynku Banku Spółdzielczego znajduje się tablica upamiętniająca pomordowanych mieszkańców, w Różopolu pomnik poległych 18 mieszkańców, których mogiła znajduje się na cmentarzu w Ślesinie. W hołdzie poległym powstańcom są pomniki w Ignacewie, Licheniu i Różnowie. A w Goraninie tablica zamordowanych goraninian – mówił Mariusz Zaborowski. – Pamiętajmy o naszych patriotach, których charakteryzowała postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęci ponoszenia za nią ofiar i gotowości do jej obrony. To oni przedkładali cele ważne dla ojczyzny nad osobiste, byli gotowi do pracy dla jej dobra, a w razie potrzeby poświęcenia zdrowia, a nawet życia. Chwała bohaterom! – zakończył swoje przemówienie burmistrz Ślesina.

Mariusza Zaborowskiego podczas uroczystości „za kultywowanie tradycji kawaleryjskich oraz prezentowanie nienagannej postawy obywatelskiej” uhonorowano ryngrafem Szwadronu Kawalerii Ziemi Konińskiej. W czasie obchodów nie zabrakło apelu pamięci i salw honorowych. Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem Św. Rodziny i defilada.

Tekst: Aleksandra Braciszewska – Benkahla – LM.pl

slesinInformacjeLM.pl Ślesin pamięta o bohaterach. Na placu Wolności odbyły się uroczyste obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po mszy świętej w intencji ojczyzny, samorządowcy i mieszkańcy gminy prowadzeni przez orkiestrę Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ślesinie, żołnierzy 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu oraz Szwadron Kawalerii Ziemi Konińskiej, przemaszerowali na ślesińki...Niezależny Portal Gminy Ślesin 459 razy przeczytano