przegladkoninski.pl

Już po raz szósty na rynku w Ślesinie zorganizowano Jarmark Ochweśnicki. Jednym z jego elementów jest konkurs kulinarny dla kół gospodyń wiejskich z terenu gminy. W tym roku dania oceniali politycy.

Dzisiejszym Jarmarkiem Ochweśnickim gmina Ślesin kończy cykl letnich imprez.
– Uważam, że jesteśmy perłą województwa wielkopolskiego, wyjątkową gminą w powiecie konińskim i w całym regionie – mówił Mariusz Zaborowski, burmistrz Ślesina. Zwrócił się także do polityków uczestniczących w jarmarku, by po wyborach pamiętali o tym samorządzie. – Żebyśmy faktycznie mogli się dalej wyróżniać. Słyszymy bardzo wiele pozytywnych zdań na temat tego, co się dzieje w naszej gminie, a chcielibyśmy, żeby działo się jeszcze więcej – dodał burmistrz.

przegląd

Tradycją Jarmarku Ochweśnickiego na ślesińskim rynku jest konkurs kulinarny, w którym biorą udział koła gospodyń wiejskich z terenu gminy. Tym razem potrawy oceniali politycy, czyli posłowie Leszek Galemba i Tomasz Nowak oraz radny sejmiku wielkopolskiego Robert Popkowski (wszyscy trzej walczą o miejsce w nowym sejmie) oraz Maciej Sytek, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie, który chce zostać senatorem. Komisja miała niełatwe zadanie, bo stoły gospodynie wypełniły po brzegi specjałami kuchni ochweśnickiej.

Wyniki konkursu kulinarnego:

I miejsce – KGW Honoratka za pyrczoka

II miejsce – KGW Lubomyśle za kaczkę

III miejsce – KGW Półwiosek Stary za szynkę pieczoną

Ta impreza to także stoiska z rękodziełem, konkurs gwary ochweśnickiej oraz prezentacje lokalnych artystów. Dla publiczności zagrała Orkiestra Dęta z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ślesinie, wystąpił Zespół Ludowy „Tryniaczki”, swoje talenty prezentują też dzieci ze szkół podstawowych z terenu gminy. Gwiazdą jarmarku jest kapela podwórkowa „Szczuny z Sulęcinka”.

Wyniki konkursu gwary ochweśnickiej:

kategoria klasy I-IV: I miejsce Adam Górczewski z SP w Licheniu Starym, II miejsce Adam Manuszak z ZSP w Ślesinie, III miejsce Natalia Łakoma z SP Wąsosze

kategoria klasy V-VIII: I miejsce Filip Lisiecki z SP w Licheniu Starym, II miejsce Wiktoria Kaczmarek z SP w Piotrkowicach, III miejsce Kacper Bladziak z SP Szyszyńskie Holendry.

Tekst: Marcin Szafrański – Przegląd Koniński

slesinImprezyprzegladkoninski.pl Już po raz szósty na rynku w Ślesinie zorganizowano Jarmark Ochweśnicki. Jednym z jego elementów jest konkurs kulinarny dla kół gospodyń wiejskich z terenu gminy. W tym roku dania oceniali politycy. Dzisiejszym Jarmarkiem Ochweśnickim gmina Ślesin kończy cykl letnich imprez. – Uważam, że jesteśmy perłą województwa wielkopolskiego, wyjątkową gminą w...Niezależny Portal Gminy Ślesin 577 razy przeczytano