przegladkoninski.pl

Po raz ósmy do Lichenia przyjechali muzycy-amatorzy z całego kraju, by wziąć udział w Ogólnopolskim Zlocie Chórów i Orkiestr zatytułowanym „Świętemu Janowi Pawłowi II w hołdzie”. Po godzinie 17.00 wszyscy wystąpili na schodach licheńskiej bazyliki, a zespołem pokierował po raz kolejny Marian Chmielewski.

Ogólnopolski zlot odbywa się co dwa lata. W tym roku do Lichenia przyjechało prawie 30 zespołów, czyli mniej niż poprzednio. 
– Repertuar próbujemy wspólnie ułożyć. Wybieramy taki, który udźwigną orkiestry, bo utworów jest bardzo dużo – mówi dyrygent Marian Chmielewski, członek Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, nadzorujący merytoryczną działalność orkiestr.

Głównym punktem uroczystości była msza święta przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej o godz. 12.00. Z kolei po 17.00 na schodach prowadzących do świątyni rozpoczął się koncert wszystkich muzyków, którzy przyjechali do licheńskiego sanktuarium. Na początek wykonali hymn Polski jak i hymn Watykanu. Pielgrzymi wysłuchali również między innymi takich kompozycji jak: „Marsz strażaków” (F. Zwoliński), „Ave verum” (W. A. Mozart, opr. W. Janiszewski), „Gaude Mater Polonia” (opr. T. Senecki), „Romanze” (F. Chopin, opr. Hans Hartwig), „Mazurek 3 Maja” (F. Chopin, opr. J. Kwiatkowski), „Laudate Dominum” (Ch. Gounod, opr. W. Janiszewski), Rota” (muz. F. Nowowiejski, opr. F. Suwała) oraz „Barka” (opr. J. Kwiatkowski).


Organizatorami zlotu są: Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Licheniu Starym.

Tekst: Marcin Szafrański – Przegląd Koniński

slesinLicheńprzegladkoninski.pl Po raz ósmy do Lichenia przyjechali muzycy-amatorzy z całego kraju, by wziąć udział w Ogólnopolskim Zlocie Chórów i Orkiestr zatytułowanym „Świętemu Janowi Pawłowi II w hołdzie”. Po godzinie 17.00 wszyscy wystąpili na schodach licheńskiej bazyliki, a zespołem pokierował po raz kolejny Marian Chmielewski. Ogólnopolski zlot odbywa się co dwa lata. W...Niezależny Portal Gminy Ślesin 286 razy przeczytano