facebook.com/SanktuariumLichen

„Jest to zatem ta noc, która światłem ognistego słupa rozproszyła ciemności grzechu, a teraz ta sama noc uwalnia wszystkich wierzących w Chrystusa na całej ziemi od zepsucia pogańskiego życia i od mroku grzechów, do łaski przywraca i gromadzi w społeczności świętych. Tej właśnie nocy Chrystus skruszywszy więzy śmierci, jako zwycięzca wyszedł z otchłani. Nic by nam przecież nie przyszło z daru życia, gdybyśmy nie zostali odkupieni.”
(Exsultet – Orędzie Paschalne)

W Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej rozpoczęła się uroczysta celebracja Liturgii Wigilii Paschalnej.


Przed świątynią zostało rozpalone ognisko. Prezbiter ubrany w białe szaty poświęcił ogień, rozpoczynając uroczystą liturgię światła. W paschale zostanie umieszczonych pięć czerwonych gwoździ symbolizujących rany Jezusa, datę roku i greckie litrey – A i Ω. Gdy zapalony paschał zostanie wniesiony do kościoła, rozświetli całe jego wnętrze. Symbolizuje to naszą Paschę, czyli przejście z mroku do światła, ze śmierci do życia. Wierni będą odpalać własne świece od paschału, po czym zostanie odśpiewany Exsultet, czyli Orędzie Paschalne.

„Dzisiejsza noc jest nocą wiary, nadziei i miłości” – powiedział podczas homilii w trakcie Wigilii Paschalnej ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym.

Kulminacyjny moment Triduum Paschalnego rozpoczął się w Wielką Sobotę o godz. 21.00. Asysta liturgiczna oraz wierni zgromadzili się przed licheńską świątynią przy rozpalonym ogniu, gdzie rozpoczęła się liturgia światła.

Homilię podczas uroczystej Mszy św. wygłosił ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz licheńskiego sanktuarium
– „ Bardzo często w naszym życiu jesteśmy podobni do ewangelicznych bohaterów – przychodzimy do Boga, ale w sercu brakuje nam wiary. Wsłuchujemy się w Jego słowo i dla niejednego z nas może być Ono czczą gadaniną. W Ewangelii słyszymy, jak niewiasty przybywają do grobu i gdy do końca nie wierzą, idą oznajmić to uczniom. Potem św. Piotr wchodzi do grobu i widzi o wiele więcej. Widzi płótna, pusty grób, ale nie Jezusa. W swoim sercu nie rozumie tego, co się wydarzyło”.

Homileta w trakcie rozważań zwraca uwagę na św. Jana, o którym dzisiejsza Ewangelia milczy, a który wszedł do grobu, zobaczył płótna i uwierzył.
– „Ta wyjątkowa noc jest nocą wiary. Tylko ten może uwierzyć, którego serce pała miłością do Boga. Tylko serce, które jest kochane, może miłością odpowiedzieć na miłość. Uczniowie uwierzyli bo Bóg dał im znaki. Nam dziś także Bóg daje znaki”.

Zwieńczeniem Wigilii Paschalnej była procesja rezurekcyjna, która przeszła alejkami licheńskiego sanktuarium.

slesinLicheńfacebook.com/SanktuariumLichen 'Jest to zatem ta noc, która światłem ognistego słupa rozproszyła ciemności grzechu, a teraz ta sama noc uwalnia wszystkich wierzących w Chrystusa na całej ziemi od zepsucia pogańskiego życia i od mroku grzechów, do łaski przywraca i gromadzi w społeczności świętych. Tej właśnie nocy Chrystus skruszywszy więzy śmierci, jako...Niezależny Portal Gminy Ślesin 349 razy przeczytano