przegladkoninski.pl

Zarząd Dróg Powiatowych w Koninie wybrał wykonawcę, który wyremontuje kilka odcinków dróg w pięciu gminach nowatorską metodą powierzchniową. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym tygodniu zostanie podpisana stosowna umowa. Również w przyszłym tygodniu ma odbyć się sesja Rady Powiatu Konińskiego. Józef Karmowski, dyrektor ZDP, liczy na to, że zostanie wtedy określona kwota na podobne remonty w kolejnych gminach.

Przypomnijmy, że starostwo planuje położyć cienką warstwę mieszanki mineralno-emulsyjnej na zimno ,,slurry seal” na wybranych drogach powiatowych we wszystkich 14 gminach. I sfinansować remonty z własnej kieszeni. W tej chwili został wybrany wykonawca, który zrealizuje zadanie w pięciu gminach: Golinie, Kazimierzu Biskupim, Kleczewie, Ślesinie i Wilczynie. Razem na długości prawie 14 kilometrów. Wartość tej inwestycji to 1 milion 434 tysięcy zł.

Trzeba dodać, że metoda powierzchniowa jest zdecydowanie tańsza niż tradycyjny dywanik asfaltowy. W ubiegłym roku wykonanie metra kwadratowego drogi metodą powierzchniową kosztował do 20 zł, w zależności od stanu nawierzchni. A na przykład remont cząstkowy, czyli wycinanie łat i układanie warstwy betonu asfaltowego, to koszt od 60 do 80 zł. Do obecnie ogłoszonego przetargu przystąpiło trzech oferentów, który zaproponowali wykonanie metra kwadratowego za 17, 16 i 15 zł. W której gminie jako pierwszej rozpocznie się remont?
– Wykonawca sam ustali harmonogram. Zadanie w pięciu gminach ma być wykonane do końca maja. To krótki termin. Musi być też odpowiednia pogoda, więc zakładamy, że prace będą realizowane w maju, a nie w kwietniu – powiedział nam Józef Karmowski.

Starostwo wspomnianą metodą powierzchniową chce wyremontować w tym roku po jednym odcinku drogi w każdej gminie. Na te remonty w 2018 roku ma być przeznaczone 3 miliony 500 tysięcy zł. W sumie nowej nawierzchni doczeka się 33,8 km dróg powiatowych. Te inwestycje będzie finansował w całości powiat koniński. Dyrektor Karmowski liczy na to, że na najbliższej sesji Rady Powiatu Konińskiego zostanie podana kwota na kolejne remonty wspomnianą metodą w następnych gminach. I będzie można szybko ogłosić przetarg. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, niewykluczone, że wszystkie wybrane odcinki dróg w 14 gminach zostaną wyremontowane do wakacji.

Źródło: Milena Fabisiak – Przegląd Koniński
slesinPowiat konińskiZarząd Dróg Powiatowych w Koninie wybrał wykonawcę, który wyremontuje kilka odcinków dróg w pięciu gminach nowatorską metodą powierzchniową. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym tygodniu zostanie podpisana stosowna umowa. Również w przyszłym tygodniu ma odbyć się sesja Rady Powiatu Konińskiego. Józef Karmowski, dyrektor ZDP, liczy na to, że...Niezależny Portal Gminy Ślesin 487 razy przeczytano